*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی > فرزانگان 


فرزانگان, فرزانگان شماره خبر: ٤٠٨١٧٦ ١٢:٠٨ - 1398/04/26   آیت‌الله حاج شیخ یوسف جیلانی نجفی رحمه الله علیهفرزانگان شماره 598 ارسال به دوست نسخه چاپي


آیت‌الله حاج شیخ یوسف جیلانی نجفی رحمه الله علیهفرزانگان شماره 598

آیت‌الله حاج شیخ یوسف جیلانی نجفی رحمه الله علیه


از مخالفان کشف حجاب • تولد: 1291ق • وفات: 1368ق • عمر: 77 سال • مدفن: آستانه اشرفیه • اساتید: بزرگانی هم‌چون آخوند خراسانی، شیخ محمدحسن مامقانی، ملاعبدالله مازندرانی، سیدمحمد کاظم یزدی، شیخ الشریعه اصفهانی و... • تألیفات: طومار عفت، ربیع الابرار، اصول العقائد الدینیه، تذکرة المؤمنین فی فضل العالمین و...


تولد و کودکی: عالم با بصیرت و آگاه آیتالله حاج شیخ یوسف جیلانی نجفی در سال 1291 قمری در نجف اشرف و در میان خانوادهای روحانی دیده به جهان گشود. پدرش ملا محمد فومنی از شاگردان شیخ انصاری و میرزای رشتی و جدش میرزا یوسف فومنی گیلانی از شاگردان صاحب جواهر و شیخ انصاری و سیدعلی طباطبایی بودند. شیخ یوسف پس از پشت سر گذاشتن دوران کودکی، تحت تربیت پدرش به فراگیری قرآن و ادبیات علوم اسلامی همت گماشت.


استادان: وی مقدمات و سطح را از نزد اعلام و بزرگان نامدار نجف همانند میرزا محمدعلی مدرس چهاردهی گیلانی بهخوبی فراگرفت و آنگاه در دروس خارج آیات عظام میرزا محمدحسن شیرازی، میرزا حبیبالله رشتی، ملامحمد مامقانی، آخوند ملامحمد کاظم خراسانی و آخوند ملاعبدالله مازندرانی شرکت نمود. ایشان چهل سال در نجف اشرف مشغول تحصیل، تدریس و کسب فیض و کمالات بود و موفق گردید که از برخی از بزرگان یادشده اجازههای کمنظیری در اجتهاد دریافت نماید.


اقامت در گیلان: آیتالله جیلانی نجفی پس از رسیدن به درجات بالای علمی در حدود سال 1331 قمری به سوی ایران عزیمت کرد و در شهر رشت سکونت گزید و به ارشاد و هدایت مردم پرداخت. این مجاهد نستوه شدیداً متعهد به احکام اسلام بود و نظر به شغل روحانیت، خود را مسئول حفظ و ترویج احکام دین مبین میدانست و امر به معروف و نهی از منکر را بهطوری کامل رعایت مینمود.


مبارزات سیاسی: وی با توجه به رسالت دینی و شغل روحانیت، سکوت و سازش با مخالفان دین اسلام را خیانت میدانست و مبارزه و جهاد در راه اعتلای اسلام را واجب میشمرد. وی از زمان رضاخان تا سال 1327 شمسی بهطور مستقیم و غیرمستقیم با آن دیکتاتور و پسرش محمدرضا درگیر بود و در مقابل اقدامات رضاخانی در خصوص کشف حجاب، مسئله اتحاد شکل و گذاشتن کلاه پهلوی (شاپو) و در بند افکندن و تبعید روحانیان متعهد و روشنفکر به همراه دوست دانشمندش آیتالله حاج شیخ محمد باقر رسولی با شجاعت و شهامت کامل در مجامع عمومی بر ضد رضاخان و ایادی او در گیلان سخن گفت. در پی این فعالیتهای سیاسی توسط مأمورین سفاک رژیم پهلوی دستگیر و زندانی شد. مدتی بعد آن دو عالم بزرگوار را با ریش تراشیده به ماسوله تبعید کردند.


طومار عفت: در میان تألیفات متعدد این عالم مبارز، کتاب «طومار عفت» دارای شهرت بهسزا و معروفترین اثر ماندگار آن بزرگوار است. در عصر رضاخان که ترویج بیحجابی توسط آن عامل استعمار در ایران در سرلوحه امور قرار گرفته بود و به محبوس شدن و بسیاری از زنان و دختران مسلمان و متعهد این سرزمین در خانهها انجامید، مرحوم آیتالله جیلانی با همت بلند و بینش عمیق و اطلاعات گسترده دینی و اجتماعی اقدام به تألیف این کتاب نمود و بدین جهت مجرم شناخته شد و توسط ژنرال فضلالله زاهدی عامل رضاخان در گیلان محکوم به شلاق گردید. این اثر که پس از چاپ در سال 1306 شمسی در رشت توسط دولت وقت جمعآوری و نسخههای آن نایاب گردید، در سال 1334 شمسی به همت گروهی از عالمان گیلانی مجدداً چاپ گردید.

مؤلف موضوعات آن کتاب را فقط به تفسیر قرآن و روایات و سنن اسلامی اختصاص نداده، بلکه مسئله حجاب را در بعد جهانی و از دیدگاه سایر ادیان الهی ارزیابی کرده است. مؤلف ضمن دفاع از مقام و منزلت زن به برخی از شبهات روز مانند صفات زنان، حقوق آنان و مقایسه آن با حقوق مردان، ارث و فلسفه آن، شهادت زنان، تعدد زوجات پاسخ داده است.


تألیفات: آیتالله جیلانی علاقه وافری به تحقیق و تألیف مطالب دینی از خود نشان میداد و در خلال سالهای متمادی سکونت در گیلان، دائماً در مقام تألیف و پژوهش کتابها و رسالهها بود و با توجه به داشتن کتابخانه مجهز و مرتب و تسلط به زبان عربی و نیز داشتن ذوق و سلیقه در حدود سی و اندی کتاب و رساله تألیف نمود که اغلب آنها به زیور طبع آراسته گردید. ذوق شعری داشت و اشعار بسیار زیبایی به فارسی و عربی سروده و تخلص «فانی» را برای خود برگزید. اشعار وی بیشتر درباره اهلبیت علیهم السلام بهویژه امام حسین علیه السلام بوده است و نیز در اشعار سیاسی خود اوضاع کشور را سخت مورد انتقاد قرار داده است.


عالم ژرفنگر: آیتالله جیلانی از آنجا که از صفای باطن و دیدگاه با بصیرتی برخوردار بود، همواره از آینده انقلاب اسلامی و نابودی حکومت ظالمانه بهدست روحانیت به فرزندانش بشارت میداد. فرزند بزرگوار ایشان چنین میگوید: «مرحوم پدرم دیوانی دارد که در آخر آن آورده که روزی یکی از هملباسیهای ما (یک فرد روحانی) میآید و انتقام ما را از خاندان جبار پهلوی میگیرد و مکرر به فرزندان خود و خانوادهاش میگفت که به انتظار آن روز باشید.»


وفات: آیتالله جیلانی پس از عمری خدمت و مجاهدت در راه اعتلای دین اسلام و عظمت قرآن در 77 سالگی در سال 1368 قمری مطابق با سال 1327 شمسی در رشت دعوت حق را اجابت کرد. پیکر پاکش در آستانه اشرفیه و در جوار حرم آقا سیدجلالالدین اشرف به خاک سپرده شد.

منابع: دین ما، علمای ما، محمدمهدی تاج لنگرودی واعظ/ص115؛ دانشوران و دولتمردان گیل و دیلم، صادق احسانبخش/ص142؛

تهیه و تنظیم: محمدتقی ادهمنژاد

 

 


خروج
پنج شنبه ٠٣ مهر ١٣٩٩
جستجوی وب
کانال تلگرام
با افق حوزه به روز باشید
با
کانال تلگرام