*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی > فرزانگان 


فرزانگان, فرزانگان شماره خبر: ٤٠٧٦٠٩ ١١:٤٨ - 1398/03/29   آیت‌الله حاجی ملا عبدالعظیم کاشانی رحمه الله علیهفرزانگان شماره 594 ارسال به دوست نسخه چاپي


آیت‌الله حاجی ملا عبدالعظیم کاشانی رحمه الله علیهفرزانگان شماره 594

آیت‌الله حاجی ملا عبدالعظیم کاشانی رحمه الله علیه


• تولد: 1170ق • وفات: 1250ق • عمر: 80 سال • مدفن: قم • اساتید: حضرات آیات میرزای قمی، ملا احمد نراقی و... • شاگردان: ملاحسین مهرآبادی و... • تألیفات: تحریر و خوشنویسی قرآن، کتاب عائده و خلاصة العائده...

 

ولادت: عالم متقی مرحوم حاجی ملا عبدالعظیم کاشانی از مفاخر علم و ادب و هنر اسلامی در سده سیزدهم هجری قمری به شمار میرود. این دانشمند فرزانه که از نژاد فیروزان، معروف به «ابولؤلؤ» بوده، در سال 1170ق در شهر آران و بیدگل کاشان چشم به جهان گشود.


تحصیلات: ارباب تراجم اطلاعات کاملی از دوران تحصیل و اساتید ایشان ارائه ندادهاند، اما آنچه از لابهلای کتب تراجم بهدست آمده اینکه حاج ملا عبدالعظیم پس از تحصیلات مقدماتی در قم به تحصیل علوم در رشتههای گوناگون ادامه داد و به خاطر برخورداری از استعداد فوقالعاده و پشتکار، پلههای ترقی و کمال را به سرعت طی نمود. ایشان از محضر استادان نامی چون میرزای قمی صاحب کتاب قوانین الاصول و ملا احمد نراقی کسب فیض نمود و به درجه اجتهاد نائل آمد. ملا عبدالعظیم در دوران تحصیل با سیدرشتی (سیدشفتی معروف) به مباحثه میپرداخت و در کنار تعلیم و تعلم، اوقات فراغت خود را با خوشنویسی میگذراند.


در مسیر زیارت: ملا عبدالعظیم پس از طی مراتب تحصیل، به قصد زیارت امام هشتم علیبن موسیالرضا علیهآلاف التحیة والثناء راهی مشهد شد. ایشان در مسیر راه وقتی به «موغار» اردستان رسید، مردم برای اقامه نماز جماعت و موعظه از وی دعوت نمودند و او به دلیل اصرار جمعیت و احساس تکلیف همانجا توقف نمود. در حال تردید بین ماندن و رفتن بود که یکی از استادان وی که او نیز عازم سفر خراسان بود و از آنجا عبور میکرد، حاجی را ملاقات کرد. وقتی به تردید حاجی پی برد از او پرسید که آیا عالمی که مقدم بر تو باشد در اینجا وجود دارد؟ مرحوم حاج جواب منفی داد. در این هنگام استاد، او را توصیه کرد و از او خواست هرچه زودتر اردستان را ترک گفته و سفرش به مشهد را ادامه دهد و قبل از عزیمت به تکلیف الهی و تبلیغ خود بپردازد. حاج ملا عبدالعظیم رهسپار مشهد شد و تصمیم گرفت مدتی در مجاورت امام هشتم بماند و به تحصیلاتش ادامه دهد.


بازگشت به زادگاه: مرحوم حاجی پس از مدتی تحصیل در مشهد به فکر بازگشت افتاد و در مراجعت نیز از مسیر راه کویر و بیانانک و طبس به منطقه اردستان رسید. مردم اردستان و زواره از فرصت استفاده کرده و از وی تقاضای مجدد کردند تا در آنجا بماند و به تبلیغ و ارشاد مردم بپردازد. حاجی در کمال تواضع به درخواست آنان جواب مثبت داده و ماندگار شد.


حوزه درسی: حاجی ملا عبدالعظیم هرچند در دو شهر «اردستان و زواره» به تبلیغ و اقامه نماز جماعت مشغول بود، ولی فعالیتش در زواره بهخاطر تشکیل حوزه درسی و تدریس به طلاب که صبح و شام از محضرش مستفیض میشدند، بیشتر بود.


خدمات: از خدمات فرهنگی و اجتماعی مرحوم حاجی، تولیت و تصدی موقوفات لطفعلی خان ترشیزی بود. لطفعلی خان به لحاظ شناختی که از مرحوم حاجی داشت، تصمیم گرفت که جهت رفاه روحانیون و نشر فرهنگ اسلامی در زواره، مدرسهای بسازد و به همین جهت مزارعی را نیز بهعنوان درآمد مدرسه علمیه وقف کرد و تولیت و سرپرستی آنها را مرحوم حاجی به عهده داشت. از حوادث سخت و تلخ آن دوران، خرابیهای به جای مانده از حمله افغانها و پس از آن قحطی و وبا بود که مردم منطقه را سخت در فشار قرار داد و بر اثر آن بسیاری مردند. در این واقعه مرحوم حاجی عبدالعظیم درب خانهاش را به روی مردم نیازمند، باز نمود و ثروتمندان را به کمک مردم قحطی زده ترغیب میکرد و مردم را به صبر و شکیبایی در برابر مشکلات فرا میخواند.


از نگاه اندیشمندان: آقا سیداحمد حسینی اشکوری در کتاب تراجم الرجال خود، حاجی ملا عبدالعظیم را از عالمان قرن سیزدهم میشمارد و مینویسد: «ایشان عالمی فاضل و جلیل و از شاگردان میرزای قمی بود. کتابی به نام «عائده و خلاصة العائده» دارد. صاحب کتاب آتشکده اردستان نیز او را عالمی زاهد، اهل تقوا و صاحب نفوذ معرفی مینماید.


ویژگیها: حاجی ملا عبدالعظیم تربیت یافته مکتب میرزای قمی و مرحوم ملا احمد نراقی بود. وی علاوه بر زهد وارستگی، تواضع و فروتنی، عالمی تکلیفمدار و وظیفهشناس بود و رسالت عالمانه خود را در منطقه اردستان و زواره بهخوبی به سرانجام رساند. از ویژگیهای آن عالم وارسته هنر خوشنویسی بود که چندین جلد کلام الله مجید را با خط بسیار زیبای نسخ به نگارش در آورد و آنها را وقف کرد.

مرحوم حاجی در آخرین قرآنی که در اواخر عمر خود خوشنویسی کرده و به یادگار نهاد، در خاتمه آن نوشته است: «قد تشرفت بکتابة هذا بتوفیق الله فی سنة ثمان و اربعین بعد مأتین و الف من الهجرة و أنا اقل الخلیقه العبد الخاطی بن محمد تقی عبدالعظیم. ارجو من الله الکریم ان یجعله ذخرا و وسیلة لیوم لا ینفع الا لطفه العمیم. وقف مؤبد و حبس مخلد ساختم این کتاب آسمانی و فرقان سبحانی را بر دوستان محمد و آلمحمد صلی الله علیه و آله و سلم و کان ذلک فی سنة 1248، حاجی ملا عبدالعظیم از نژاد فیروزان، معروف به ابولؤلؤ.»


رحلت: این عالم فرزانه سرانجام پس از عمری بندگی خدا و تبلیغ و ترویج مبانی دینی، در سال 1250ق در سن 80 سالگی دارفانی را وداع گفته و به ملا اعلی پیوست. پیکر آن مرحوم چنانکه مشهور است در قبرستان علیبن جعفر در قم به خاک سپرده شد.


منبع: ستارگان حرم/ دفتر22 - تهیه و تنظیم: علی علیزاده ثانی


خروج
جمعه ٠٤ مهر ١٣٩٩
جستجوی وب
کانال تلگرام
با افق حوزه به روز باشید
با
کانال تلگرام