*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی > فرزانگان 


فرزانگان, فرزانگان شماره خبر: ٤٠٦٧٠٧ ١٣:٣٤ - 1398/02/03      آیت‌الله  میرزا مهدی بروجردیفرزانگان شماره 587 ارسال به دوست نسخه چاپي


   آیت‌الله  میرزا مهدی بروجردیفرزانگان شماره 587

آیت‌الله میرزا مهدی بروجردی


• تولد: 1259ش • وفات: 1347ش • عمر: 88 سال • مدفن: قم، حرم مطهر فاطمه معصومه‌ علیها السلام • اساتید: حضرات آیات حاج شیخ محمد حسین مجتهد غروی بروجردی، ملا عبدالعظیم بروجردی، آقا نورالدین اراکی، حاج شیخ عبدالکریم حائری یزدی و... آثار علمی: برهان روشن، بیان حقیقت، درد بی‌درمان، غم‌های زندگی، و اسرار نامه زرد و...


ولادت: عالم متقی آیتالله میرزا مهدی بروجردی به سال 1259 شمسی در خانوادهای مذهبی در بروجرد دیده به جهان گشود. پدرش حاج میرزا محمود از اشراف منطقه بوده و به تجارت و بارزگانی اشتغال داشت.


تحصیلات: ایشان تحصیلات خود را در حوزه علمیه بروجرد آغاز کرد و دروس سطح را تا حد خارج فقه و اصول در نزد اساتید برجسته بروجرد ادامه داد. از اساتید سطح و خارج ایشان شیخ محمدحسین مجتهد غروی برودجردی و ملا عبدالعظیم بروجردی در بروجرد بودند. پس از بروجرد به اراک رفت و همزمان به تحصیل و تجارت اشتغال داشت و از درس آقا نورالدین اراکی استفاده میکرد.

پس از آمدن حاج شیخ عبدالکریم حائری یزدی به اراک، در حلقه درس حاج شیخ در آمده و هماره ملازم حاج شیخ بود. در سفری که حاج شیخ عبدالکریم به مشهد رفت، وی نیز همراه ایشان بود. بعداز مراجعت حاج شیخ از مشهد و اقامت در قم، حاج شیخ مهدی بروجردی نیز به قم آمد و رتق و فتق امور حوزه علمیه قم از سوی حاج شیخ به ایشان واگذار شد.

مؤلف کتاب «آیات سرمد» نوشته است: «... میرزا مهدی بروجردی، رسماً یار صدیق و معاون شفیق مؤسس حوزه علمیه قم گردید. آیتالله حائری چون حسن عمل، دیانت و کاردانی وی را دریافت، اداره امور حوزه را به وی واگذار کرد و بدون مشورت وی کاری انجام نمیداد...»


تألیفات: حاج میرزا مهدی بروجردی آثار ارزشمندی را در طول حیات خود به یادگار گذاشت. در این مختصر به برخی از آنها اشاره میشود:

درد بیدرمان یا بدبختیهای مسلمین، این کتاب در دو جلد انتشار یافت؛ بیان حقیقت که بر رد کتاب سنجش حقیقت نوشته است؛ برهان روشن، در رد نظریه تحریف قرآن است.

تأییدی بر عدم تحریف قرآن: میرزا مهدی هنگام نگارش کتاب برهان روشن، بر عدم تحریف قرآن با اینکه ادله زیادی بر مدعای خویش جمعآوری کرده بود به دلیل یا تأیید تازهای نیز دست یافت و آن عبارت بود از وجود حافظ قرآن کریم یعنی مرحوم کربلایی کاظم. در این رابطه مرحوم محمد شریف رازی از قول حضرت آیتالله مکارم شیرازی چنین نقل کرده است: «... یک روز اطلاع یافتم که او در صدد تماس نزدیک با کربلایی کاظم است. بعد از یافتن وی سؤال و جواب زیادی از او میکند و بعد از تحقیق معلوم شد که میرزا مهدی میخواهد یکی از ادله عدم تحریف قرآن را وجود کربلایی کاظم معرفی کند که مسلم با قراینی که در دست است قرآنی را که کربلایی کاظم در حفظ دارد با امداد غیبی، بلکه افاضه و اشراف و اعجاز ولایت، حافظ شده است و قاعدتاً باید قرآن اصلی باشد، چون کمترین تفاوتی در میان آنچه کربلایی کاظم میخواند با قرآن موجود وجود ندارد و اصالت قرآن روشنتر میشود و حداقل این ماجرا تأییدی است بر این مسئله «عدم تحریف قرآن».


اقدامات ماندگار: از اقدامات ماندگار ایشان بنیانگذاری مراسم اعتکاف در ایامالبیض ماه رجب در قم بود. این امر مهم، با همت ایشان و همکاری مرحوم آیتالله گلپایگانی صورت گرفت و رفته رفته فراگیر شد. از ویژگیهای میرزا مهدی زهد و پارسایی ایشان بود. بعد از رحلت حاج شیخ عبدالکریم حائری انزوا و گوشهگیری را انتخاب کرد و به تحقیق و تألیف مشغول بود، اما در نماز جماعت مخصوصاً در نماز جماعت آیتالله گلپایگانی قدس سره شرکت مینمود. آیتالله گلپایگانی داماد میرزا مهدی بروجردی بود و ایشان را کاملاً قبول داشت.


چرا گوشهگیری: در مورد گوشهگیری میرزا مهدی بروجردی از حجتالاسلام سیدباقر گلپایگانی قریب به این مضمون نقل شده است که میرزا مهدی میدانست آن برنامهها و انضباطی که مورد نظرش هست صورت عمل به خود نمیگیرد، از این رو با وجودی که مراجع ثلاث زمان [آیات عظام صدر، حجت و خوانساری] و بعدها مرحوم آیتالله بروجردی از ایشان دعوت به همکاری میکردند، ولی وی قبول نمیکرد. با همه اینها خود میرزا مهدی نیز به حضرات آقایان ارادت داشت، منقول است که پس از رحلت آیتالله بروجردی، میرزا مهدی به بیت آن مرجع عالیقدر رفتند و دیدند هنوز بدن مطهر را غسل ندادهاند و منتظر غسال هستند!! وقتی این صحنه را مشاهده کرد آستینهایش را بالا زده و مشغول تغسیل و تکفین آن مرحوم شد.


رحلت: سرانجام پس از سالها تلاش علمی، تحقیق و خدمت به اسلام در شهریور 1347 دارفانی را وداع گفته و به سرای باقی شتافت. پیکر پاکش پس از تشییع و اقامه نماز توسط آیتالله گلپایگانی قدس سره در مسجد بالاسر حضرت فاطمه معصومه علیها السلام به خاک سپرده شد. در مورد خاکسپاری میرزا مهدی در مسجد بالاسر از طرف دستگاه طاغوتی و مسئولان سختگیری میشد، زیرا کف مسجد و حجرههای اطراف را بتنریزی کرده بودند تا کسی دفن نشود. از طرفی هم خود میرزا مهدی از قبل محل دفن خود را پیشبینی و انتخاب کرده بود.

آیتالله گلپایگانی فرمودند: به حضرت معصومه علیها السلام عرض کردم وی (میرزا مهدی) یک عمر به شما پناهنده بود و به این مکان رفت و آمد داشت اکنون او را محروم نسازید! الحمدلله خداوند اصلاح کرد و پیکرش در آن مرکز مقدس دفن شد.

منابع: ستارگان حرم/ج24؛ گنجینه دانشمندان؛ تربت پاکان قم


تهیه و تنظیم: علی علیزاده ثانی


خروج
سه شنبه ٠١ مهر ١٣٩٩
جستجوی وب
کانال تلگرام
با افق حوزه به روز باشید
با
کانال تلگرام