*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی >  ویژه‌نامه‌ها > فاطمیه1391 


فاطمیه91 شماره خبر: ١٣٤٧٩٤ ٠٩:٤٥ - 1391/02/03    ارسال به دوست نسخه چاپي


حضرت فاطمه زهرا(ع) در كلام نويسندگان غير شيعه


علي‌بن محمد‌بن عبدالكريم جزري-معروف به ابن‌اثير- در اسدالغابة در توصيف حضرت فاطمه(علیها السلام) مي‌نويسد: فاطمه معروف به ام ابيها شده بود و عزيزترين مردم به رسول خدا بود.

 ابن ابيالحديد معتزلي:

پيغمبرخدا(ص)فراوان (حضرت) فاطمه (علیها السلام) را اكرام ميكرد، فراوانتر از آنچه مردم گمان ميكنند و بيشتر از آن مقداري كه پدران دخترانشان را اكرام مينمايند؛ تا آنجاييكه آن اكرام از مرز دوستي و علاقه پدر و فرزندي گذشت و به دفعات نه يكدفعه تنها، در حضور خاص و عام و در مقامات و جايگاههاي متعدد نه يكجاي واحد، فرمود: او سرور زنان عالم و نظير مريم دختر عمران است و هنگامي كه از صحراي محشر عبور ميكند منادي از عرشالهي ندا ميدهد كه اي اهل محشر چشمانتان را بپوشانيد زيرا فاطمه دختر محمد از اينجا ميگذرد. اين از احاديث صحيح است و جزو اخبار ضعيف نيست و پيوند و ازدواج او با (حضرت) علي (علیه السلام) نبود مگر بعد از آنكه خداوند عقد (حضرت) علي و او را به شهادت و گواهي ملائكه در آسمانها بست. و چقدر بسيار، نه يكمرتبه، فرمود: مرا ميآزارد هرچه كه او را بيازارد ومرا به خشم ميآورد هرچه او را به خشم آورد و بهدرستي كه او پاره تن من است.

 عزيزترين مردم نزد رسول خدا(ص)

عليبن محمدبن عبدالكريم جزري-معروف به ابناثير- در اسدالغابة در توصيف حضرت فاطمه(علیها السلام) مينويسد: فاطمه معروف به ام ابيها شده بود و عزيزترين مردم به رسول خدا بود.

 پشتيبان شوهر

عبدالفتاح عبدالمقصود -نويسنده معروف اهلسنت و مصري- پشتيباني و جانبداري حضرت فاطمهزهرا(علیها السلام) از اميرالمؤمنين(علیه السلام) را يادآور ميشود و مينويسد:

(حضرت) فاطمه (علیها السلام)... بر خود لازم ميدانست كه بهپا خيزد، دعوت كند، تا ميتواند بكوشد. او دوش به دوش شوهر مظلومش ايستاد و با زبان كه تنها وسيله دفاعش بود به او ياري ميكرد. با اين عمل (حضرت) خديجه كبري (علیها السلام) را دوباره نشان ميداد؛ در اين دفاع و كوشش بااخلاص و پررنج تابلوي گذشته را با سايه روشنهاي آشكار و خطوط برجسته آشكار ميكرد. گويا محيط و چهره همان مادر است كه نمايان و زنده شده.

 تكه مانند رسول(ص)

احمدبن عبدالله احمدبن اسحاقبن موسيبن مهران- محدث و مؤلف نامدار اهل سنت- معروف به ابونعيم

اصفهاني در كتاب پرآوازه خود يعني حليةالاولياء مينويسد:

(حضرت) فاطمه(علیها السلام) از عابدان خالص و پاكان تقويپيشه است. او سرور دوشيزگان، تكه مانند رسول، نزديكترين فرزندانش به قلبش از لحاظ دوستي و نزديكي و اولين آنها بعد از وفاتش از لحاظ ملحقشدن است. او از دنيا و بهرههاي عمري دنيا چشم پوشيده بود و به پيچيدگيهاي عيوب دنيا و آفتهاي آن آشنا بود.

 برتر از تمام زنان عالم

ابنابيالحديد معتزلي از استاد خود، ابوجعفر يحييبن محمد علوي بصري، نقل ميكند كه مي‌‌گفت:

حرمت (حضرت) فاطمه (علیها السلام) اعظم و منزلتش ارفع، صيانتش بهخاطر رسولخدا (ص)سزاوارتر است. (حضرت) فاطمه (علیها السلام) پاره تن و جزئي از گوشت و خون اوست نه همچون زن بيگانه كه هيچ نسبتي بين او و شوهرش نيست... چگونه عايشه و ديگران همپايه (حضرت) فاطمه (علیها السلام) باشند درحاليكه همه مسلمانان، چه آنان كه او را دوست دارند و چه آنان كه او را دوست ندارند، اجماع دارند كه (حضرت) فاطمه (علیها السلام) سرور زنان جهانيان است؟!

 بزرگ بانوي جهان

سليمان كتّاني (نويسنده مسيحي)در كتاب  «فاطمةالزهرا وتر في غمد» مینویسد:

(حضرت)فاطمه زهرا (علیها السلام) مقامي والاتر از آن دارد كه سندهاي تاريخي و روايتي بهسوي او اشاره كنند و گراميتر از آن است كه شرححال‌‌گونهها بهجانب وي راهنما باشند. (حضرت) فاطمه (علیها السلام) را همين چارچوب كافي است كه دختر محمد (ص)و همسر علي (علیه السلام) و مادر حسن و حسين (علیه السلام) و بزرگ بانوي جهان است.

 متمايز به صفات شرف انساني

ابوسالم كمالالدين محمدبن طلحهبن محمد حسن عدوي قرشي- شاعر و قاضي شافعي- (582- 652 ه. ق) صاحب كتاب عقدالفريد و مطالبالسوول نام دختر رسول خدا(ص) را با اين بيان خاطرنشان ميشود:

همانا او به فضيلت و خلقوخوهايي كه از سوي پيامبر (ص)منصوص بود مخصوص شده بود و به خصايصي كه كلام نبوي به آن تصريح كرده بود برتري داده شده بود و با صفات شرفي كه نفسهاي پاك و گرانقدر در تكتك آنها مسابقه داده بودند متمايز شد... و همراه با فرزندانش داخل در آنعده از كساني شد كه خداوند تعالي آنان را با نزول آيات قرآن كريم مخصوص و وجوب اعتقاد به آنها را لازم كرد.

 سوم خورشيد و ماه

نورالدين عليبن محمد عبدالله-محدث و فقيه مالكي-معروف به ابنصباغ و صاحب كتاب الفصولالمهمة في معرفة احوالالائمه-در تمجيد از بانوي يكتاي خلقت مينويسد:

او(حضرت فاطمه زهرا(علیها السلام))، كسي است كه «سبحانالذي اسري» بر او نازل شد وسوم خورشيد و ماه و سرور زنان به اجماع اهل راستي و هدايت است.

 بينظير و بيهمتا

هروي - لغوي نامي- در كتاب الغريبين مينويسد:

(حضرت) مريم(علیها السلام) بتول ناميده شد، چون از مردان بريد و (حضرت) فاطمه (علیها السلام) بتول ناميده شد، چون از نظير و مانند بريد، يعني بيهمتا شد.


خروج
چهارشنبه ١٥ مرداد ١٣٩٩
جستجوی وب
کانال تلگرام
با افق حوزه به روز باشید
با
کانال تلگرام