*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی >  ویژه‌نامه‌ها > فاطمیه1391 


فاطمیه91 شماره خبر: ١٣٤٧٥٢ ١٣:٠٥ - 1391/02/02   علامه محمدتقی جعفری(قدس سرّهشارح بزرگ نهج‌البلاغه، علامه محمدتقی جعفری(ره) ارسال به دوست نسخه چاپي


علامه محمدتقی جعفری(قدس سرّهشارح بزرگ نهج‌البلاغه، علامه محمدتقی جعفری(ره)

زيبايي‌هاي حضرت فاطمه زهرا(س)


معناي زيبایي و جمال، حقيقتي است كه در برابر درك آدمي بر نهاده مي‌شود و موجب تحريك مشهود و ذوق و يا احساس خاص زيبايابي مي‌گردد و يا در وضع رواني آدمي انبساط به‌وجود مي‌آورد. اما حد اعلاي زيبایي، پرده و نمودي است نگارين و شفاف كه بر روي كمال كشيده شده و موجب انجذاب آدمي به سوي آن كمال مي‌گردد.

معناي زيبایي و جمال، حقيقتي است كه در برابر درك آدمي بر نهاده ميشود و موجب تحريك مشهود و ذوق و يا احساس خاص زيبايابي ميگردد و يا در وضع رواني آدمي انبساط بهوجود ميآورد. اما حد اعلاي زيبایي، پرده و نمودي است نگارين و شفاف كه بر روي كمال كشيده شده و موجب انجذاب آدمي به سوي آن كمال ميگردد. كمال نیز همان قرارگرفتن هر موضوعي در مجراي بایستگيها و شايستگيهاي خود است.

الف: زيبايي سرشتي و عظمت وجودي:

اسماء ميگويد، هنگام ولادت فرزندان فاطمه(ع) هيچگونه آثار زنانگي در آن حضرت ظاهر نگشت و شنيدم كه رسول خدا(ص) فرمود: «انّ فاطمة خلقت حوريّةً في صورة انسية» [بحارالانوار ج 43، ص 7] همانا فاطمه چون حوريهاي در صورت انساني خلق شده است.

و نيز رسول گرامي اسلام(ص) ميفرمايد: فاطمة حوراء انسية فكلّما اشتقت الي رائحةالجنة شممت رائحة ابنتي فاطمة،... فما قبّلتها قطّ الاّ وجدت رائحة شجرة طوبي منها. [بحارالانوار، ج 43، ص 4و6] فاطمه حوريهاي انساني است، هر زمان مشتاق بوي بهشت ميشوم فاطمه دخترم را ميبويم، هيچوقت او را نبوسيدم مگر اينكه بوي شجره طوبي را از او استشمام ميكنم.

ب: ايمان آنحضرت:

رسول خدا(ص) فرمود: «انّ ابنتي فاطمه ملأ الله قلبها و جوارحها ايماناً الي مشاشها» [بحارالانوار، ج 43، ص 46] همانا دخترم، فاطمه خداوند قلب و جوارح او را تا مغز استخوان از ايمان سرشار كرده است.

ج: ادب:

امسلمه ميگويد: رسول خدا امر دخترش را به من واگذار كرد تا تربيتش كنم، اما: «كانت والله أدأب مني و اعرف بالاشياء كلها» [بحارالانوار، ج 43، ص10] به خدا او مؤدبتر از من بود و به همهچيز معرفت داشت.

د: در عرصه شوهرداري:

عليرغم مشكلات و دوره جهاد علي(ع) در جبهههاي دفاع از اسلام، هيچوقت به روی خود نياورد. اين زيباترين نماد يك زن است كه بانوان ديگر از آن بايد الگو بگيرند. در اواخر بيماري آنحضرت خطاب به اميرالمؤمنين علي(ع) عرض كرد: اي پسرعمو، هيچوقت مرا در زندگي دروغگو و خائن نديدي و از وقتي كه با تو بودم هيچ مخالفت تو را نكردم.

پس حضرت علي(ع) فرمود: «معاذالله انت اعلم بالله و ابرّ و اتقي و اكرم و اشدّ خوفاً منالله من اَنْ اُوَبِّخَكِ بمخالفتي. » [بحارالانوار، ج 43، ص191] پناه به خدا، تو به خدا عالمتر، نيكوكارتر، پرهيزگارتر، گرامیتر و خداترستر از آنی كه من تو را به علت مخالفت با خويش توبيخ و سرزنش كنم.

ه: حفظ عظمت و عفت:

گزارش شده، چون آنحضرت از خانه بيرون آمد تا براي باز پسگرفتن فدك نزد ابوبكر برود، چنين حجابي دربر داشته است: «هي لاثت خمارها علي رأسها و اشتملت بجلبابها تطأ ذيولها»؛ او روسري بر سر داشت و در چادر خود فرو رفته بود در حاليكه انتهاي چادرش زير پايش ميماند. [احتجاج، ج1، ص253]

منبع: زيبایي و هنر از ديدگاه اسلام، علامه محمدتقی جعفری(قدس سرّه)


خروج
چهارشنبه ١٥ مرداد ١٣٩٩
جستجوی وب
کانال تلگرام
با افق حوزه به روز باشید
با
کانال تلگرام