*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی >  ویژه‌نامه‌ها > فاطمیه1391 


فاطمیه91 شماره خبر: ١٣٤٧٥٠ ١٣:٠٠ - 1391/02/02   استاد شهید آیة‌الله مرتضی مطهری(ره) ارسال به دوست نسخه چاپي


استاد شهید آیة‌الله مرتضی مطهری(ره)

آیا تکریم پیامبر اکرم(ص) ازحضرت فاطمه(س) جنبه احساساتی داشت؟


پیامبر اکرم(ص)،‌ به اتفاق شیعه و سنی، این جمله را درباره حضرت زهراسلام‌الله‌علیها مکرر فرمودند که «فاطمة بضعة منی من آذاها فقد آذانی».

پیامبر اکرم(ص)، به اتفاق شیعه و سنی، این جمله را درباره حضرت زهراسلاماللهعلیها مکرر فرمودند که «فاطمة بضعة منی من آذاها فقد آذانی».

نه تنها مسلمانان، بلکه غیرمسلمانان هم پیامبر اکرم(ص) را به حکیم بودن قبول دارند و آنها هم که آن حضرت را پیغمبر نمیدانند، ولی در مقام عقل و حکمت، مردی میدانند مافوق این که حرفی را فقط از روی احساسات گفته باشد.

ما که به پیغمبری ایشان معتقد هستیم، چه شیعه و چه سنی، میدانیم پیغمبر هیچ حرفی را نمیزند مگر روی معیارها و مقیاسهای اسلامی و برای هدفهای اسلامی. آنها هم که آن حضرت را پیغمبر نمیدانند، به این امر اعتقاد دارند که او مرد حکیمی بود، فقط به دینی که آورده بود میاندیشید و آدمی نبود که روی احساسات خودش حرف بزند.

این همه اظهاراتی که پیغمبراکرم(ص) درباره حضرت زهرای مرضیه(س) کردهاند، از یک نوع عنایت حکیمانه حکایت میکند، یعنی صرف احساس پدری و فرزندی نیست که احساسات پدری و فرزندی چنین سخنانی را اقتضا کرده باشد؛ و از سوی دیگر، اینگونه نبود که چون خودشان حضرت زهرا(س) را دوست میداشتند، فقط به ملاک این که پدری فرزند خودش را دوست میداشته، این جملهها را میگفتهاند.

بلکه اینها بهمنزله درسی بوده که پیامبر اکرم(ص) به امت میدادهاند، از باب اینکه صلاح امت اسلام را در همین میدیدهاند. آن احترامات خارقالعادهای که پیغمبر اکرم(ص) از دخترشان حضرت زهرا(س) میکردند، عجیب وحیرتآور است.

آیا کسی باور میکند که در دنیای عرب تا چند سال پیش مردم از وجود دختر ننگ داشتند و دخترها را زنده به گور میکردند، حال یکمرتبه پیغمبر رسید به حدی که دست دخترش را میبوسد، حضرت زهرا(س) را میبوید و میگوید: من بوی بهشت را از این دختر استشمام میکنم، انسیه حوراء، بشری است ملکوتی.

اینها نشان میدهد که همانگونه که حضرت علی الگوی مرد اسلام ومرد نمونه اسلا مبود، حضرت زهرا(س) زن نمونه اسلام بود.

البته پیغمبر این دختر را بسیار دوست میداشت، ولی اولاً آن دوست داشتن، صرف یک احساس بیمنطق پدر نسبت به فرزند نیست. برای پیغمبران چنین احساساتی هرگز نیست، احساساتشان هم مبتنی بر توحید، خداپرستی، خداشناسی و خدادوستیشان است؛ و ثانیاً این سخنان درسی برای امت بوده است. (آشنایی با قرآن/ ج۸/ ص۱۲۵)


خروج
چهارشنبه ١٥ مرداد ١٣٩٩
جستجوی وب
کانال تلگرام
با افق حوزه به روز باشید
با
کانال تلگرام