*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی >  ویژه‌نامه‌ها > ره نامه 


ره نامه شماره خبر: ٣٩٣٨٢٠ ٠٩:٤٨ - 1396/06/15   قدردان خدمات علمی علما باشیم    ارسال به دوست نسخه چاپي


قدردان خدمات علمی علما باشیم

قدردان خدمات علمی علما باشیم


حاجى سبزواری در لمعات مى‌گوید: استاد ما جناب شیخ حسن، فرزند مرحوم مغفور شیخ جعفر کبیر صاحب کتاب «کشف‌الغطاء» روزى در مجلس فرمود: شیخ کبیر شب‌ها پس از اندک‌خوابى برمى‌خاست و تا موقع نماز شب به مطالعه مى‌پرداخت بعد به نماز و تضرع و مناجات مشغول بود تا هنگام سپیده صبح. ...

حاجى سبزواری در لمعات مىگوید: استاد ما جناب شیخ حسن، فرزند مرحوم مغفور شیخ جعفر کبیر صاحب کتاب «کشفالغطاء» روزى در مجلس فرمود: شیخ کبیر شبها پس از اندکخوابى برمىخاست و تا موقع نماز شب به مطالعه مىپرداخت بعد به نماز و تضرع و مناجات مشغول بود تا هنگام سپیده صبح.

شبى ناله و صیحه او را شنیدیم و مثل این بود که بر سر و روى خود مىزند. ما برادران متوحششده به خدمتش دویدیم و او را با حالت منقلب مشاهده کردیم که دامنش از اشک دیدگانش پرآب بود و به سر و صورت خود مىزد. ما دست او را گرفتیم و چگونگى را از او پرسش نمودیم فرمود: از من خطایى سر زده؛ زیرا اول شب مسئله فقهیهاى در نظرم بود که علمای اعلام حکم آن بیان کردهاند. مىخواستم دلیل حکم را از احادیث اهلبیت علیهم‌السلام ملاحظه کنم. چند ساعت کتب اخبار را ملاحظه کردم و مستندش را نیافته و عاجز شدم و از کمال خستگى گفتم که خداى تعالى علما را جزاى خیر دهد که حکمى کردهاند بدون دلیل؛ سپس خوابیدم.

در عالم خواب دیدم براى زیارت حضرت امیرالمؤمنین علیه‌السلام روانه حرم مطهر هستم؛ چون به کفشکن رسیدم، نظاره کردم که پیشصفه فرش است و منبری بلندپایه در صدر مجلس زده [قرار گرفته] و شخص موقری با صورتی نورانی بر بالای منبر قرار گرفته و مشغول به درس دادن است و تمام پیشصفه پر بود از علماى اعلام که استماع درس مینمودند. از کسى پرسیدم این جماعت کیستند و آنکه بر فراز منبر است، کیست؟

گفت: [آنکه بر فراز منبر است] محقق اول صاحب «شرایع» است و اینها که زیر منبرند، علماى امامیه هستند و من خرسند شدم و با خود گفتم: چون من از این گروهم؛ البته مرا اعزاز و احترام خواهند کرد. چون از کفشکن بالا رفتم و سلام کردم، جوابی از روی اکراه و ترشرویی به من دادند و جایی برای نشستن به من نشان ندادند، از این پیشامد در خشم شدم و متوجه به محقق قدس‌سره گشتم و عرض نمودم، مگر من از جماعت فقهای شیعه نیستم که با من اینگونه برخورد میکنند؟

دیدم محقق با کمال خشونت فرمود: اى جعفر! علماى امامیه زحمتها کشیدهاند و خرجها کردهاند تا اخبار ائمه اطهار علیهم‌السلام را از اطراف بلاد از راویان جمع نمودهاند و هر حدیثی را هم در محل خود نوشتهاند، با اسامی روات و احوالات راویان و تصحیح و توثیق و تضعیف آنها تا آنکه امثال شما بدون زحمت و مشقت مستند و دلیل احکام را ببینید.

شما بهقدر چهار ساعت بر روى فرش نشسته و چند کتاب از کتب حاضر را ملاحظه نموده و تمام کتب موجوده حاضره خود را هنوز ندیده، اعتراض کردى به علما و نسبت دادى که فتوا دادهاند، بدون مستند و حال آنکه همین مرد حاضر که در پاى منبر نشسته است، در چند موضع از کتاب حدیث خود این حکم را نوشته و در میان کتب شما نیز این کتاب حاضر است و مؤلف آن نیز همین شخص است که ملامحسن فیض نام دارد. در این هنگام از کلام محقق لرزه بر اندامم گرفت و از خواب جستم و از گناه خود و ندامت و پشیمانى به این حالت شدهام که مشاهده میکنید.

 کتاب زندگانی و شخصیت شیخ انصاری قدس‌سره

نشر کنگره شیخ اعظم/187

Normal 0 false false false EN-US X-NONE FA


خروج
يکشنبه ٠٦ مهر ١٣٩٩
جستجوی وب
کانال تلگرام
با افق حوزه به روز باشید
با
کانال تلگرام