*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی >  ویژه‌نامه‌ها > ره نامه 


ره نامه شماره خبر: ٣٩٣٨١٧ ٠٩:٢٢ - 1396/06/15   توصیه‌های آیةالله‌العظمی صافی‌گلپایگانی به جویندگان علم و دانش ارسال به دوست نسخه چاپي


توصیه‌های آیةالله‌العظمی صافی‌گلپایگانی به جویندگان علم و دانش

توصیه‌های آیةالله‌العظمی صافی‌گلپایگانی به جویندگان علم و دانش


حضرت آیةالله صافی گلپایگانی در جواب نامه عده‌ای از طلاب که از معظم‌له تقاضای نصیحت و پند و توصیه نموده بودند این‌گونه نوشتند: ....

 

} حضرت آیةالله صافی گلپایگانی در جواب نامه عدهای از طلاب که از معظمله تقاضای نصیحت و پند و توصیه نموده بودند اینگونه نوشتند:

 

«اهتمام به معارف کتاب و سنت»

اولین نکتهای که خود و طلاب عزیز و مدرسین عالیمقام را به آن توصیه مینمایم این است که در سیر دانشوری و دانشجویی، دو بال کتاب و سنت؛ قرآن مجید و احادیث شریفه را وسیله پرواز و عروج به معارج علم و معرفت بدانند و الهام از کتاب خدا و هدایتهای اهلبیت علیهم‌السلام را در خودسازی و معرفتافزایی و تکمیل بصیرت دینی، مصدر همه بینشها و کمالات علمی و عملی بدانیم و این جمله بزرگ «شرقا و غربا فلا تجدان علماً صحیحاً إلا شیئاً خرج من عندنا أهل البیت» شرق و غرب عالم را بگردید، علم راستینی نخواهید یافت جز آنچه که از نزد ما اهلبیت صادر شده است. (اصول کافی/2/باب لیس شی ء من الحق فی ید الناس الا ما خرج من عند الائمة/251)

را همواره جلوی چشم خود داشته باشیم و در فرهنگ دین و عقیده، استقلال اسلامی و مذهبی را که اصل و اساس است حفظ نماییم.

«خویشتنداری در مقابل مظاهر دنیا»

نکته دوم که باید طلبه این علوم و شاگرد این مکتب وحیانی به آن آراسته باشد، خود نگهداری در برابر دنیا، جلوههای مادی و شهوات حیوانی و مقامات و مناصب ظاهری است که هرچه یک عالم دینی به آن بیشتر مقید باشد، توفیقش، شجاعتش در امر به معروف و نهی از منکر و حفظ شئون دینی بیشتر خواهد شد.

طمع به این زخارف دنیا، انسان را ذلیل و از استقلال ساقط مینماید. علاقه به ریاست و برتریجویی هم، انسان را ضعیف و خودباخته مینماید، حتی به مقامات دینی نیز نظر استقلالیداشتن، مذموم است.

«خلوص نیت»

سومین نکته اینکه در درس، تدریس، بحث و تحقیق، خلوص نیت و خدمت به بسط علم و دفع جهل از خود و دیگران را وجهه همت قرار دهند و بدانند که بزرگترین خدمت به بندگان خدا و بالاترین سعی، در افزایش بینش و معرفت بندگان خدا به خدا و جهلزدایی میباشد.

حفظ یک آیه از قرآن و آشنایی به مضمون آن، یک جمله از مثل نهجالبلاغه و منابع وسیع علمی و مواریث فکری و تربیتی - که بحمدالله در اختیار ما است- فضیلتی بس بزرگ میباشد که قیمت حقیقی اشخاص به مقدار بهرهای است که از این فضیلت دارد.

قرآن کریم و حدیث در رشتههای مختلف کمالات انسانی در نهایت ایجاز، جامعترین دستورات را در اختیار بشر قرار داده است.

از شخص حضرت رسول اکرم صلی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلم علاوه بر قرآن کریم که کلام الهی است، هزاران کلمات علم و حکمت روایت شده است و بحمدالله در فرهنگ و علم و معرفت غنیترین و بهترین مکتبها و تعلیمات را در اختیار داریم.

«حسن خلق»

نکته چهارم این است که در مقام هدایت مردم و دعوت آنها به خدا و عمل به احکام، باید از کمال حسن خلق، نرمی، خوشبرخوردی و ادب استفاده نمود که خداوند به پیامبر اکرم میفرماید: «فبما رحمة من الله لنت لهم و لو کنت فظاً غلیظ القلب لانفضوا من حولک‏» به (برکت) رحمت الهی، در برابر آنان [مردم] نرم (و مهربان) شدی! و اگر خشن و سنگ دل بودی، از اطراف تو، پراکنده میشدند. (آلعمران/159)

یک روحانی باید همیشه با مردم بوده و ملجأ و پناهگاه آنان در مشکلات دینی، اجتماعی و فکری مردم باشد و همیشه و در همه حال، خودش به یاد حضرت بقیةاللهالاعظم ارواح العالمین له الفدا بوده و مردم را نیز به آن امام عزیز و مهربان دعوت نماید. انشاءالله همیشه موفق باشید.

پایگاه اطلاعرسانی آیةالله العظمی صافی گلپایگانی

Normal 0 false false false EN-US X-NONE FA


خروج
سه شنبه ٢٩ مهر ١٣٩٩
جستجوی وب
کانال تلگرام
با افق حوزه به روز باشید
با
کانال تلگرام