*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی >  ویژه‌نامه‌ها > ره نامه 


ره نامه شماره خبر: ٣٩٣٨٠١ ١٢:٣٦ - 1396/06/14   علامه محمدتقی جعفری‌ قدس‌سره علامه محمدتقی جعفری‌ قدس‌سره  ارسال به دوست نسخه چاپي


علامه محمدتقی جعفری‌ قدس‌سره علامه محمدتقی جعفری‌ قدس‌سره

رمز موفقیت طالبان علم وکمال


جوانان باید توجه داشته باشند که اگر خودشان درباره یک موضوع و مطلب بیندیشند، بهتر از صد مطلب است که مال دیگران باشد. اگر این موضوع جا بیفتد، خیلی کارها حل می‌شود. ...

 1 سر فصل پندنامه الهی را نباید فراموش کرد که میفرماید: «کلّ نفسٍ بما کسبت رهینة»؛ هر نفسی در گرو اندوخته خویش است. یکی از فضلا از من پرسید: با قطع نظر از مطالعات و اندیشههای رسمی و دلایل متداول که وجود ماورای طبیعت را اثبات میکند، محسوسترین راهی که هیچ احدی نتواند آن را منکر شود، چیست؟ در پاسخ او گفتم: عمل و عکسالعمل، قانونی است در حیات انسانها که انکار آن مساوی با انکار خویشتن است.

این جهان کوه است و فعل ما ندا

سوی ما آید نداها را صدا

آن گاه مثالهایی زدم و آن شخص نخست در تردید فرو رفت و سپس گفت: این قانون قابل تردید نیست.

2 تحمل و ظرفیت در برابر طوفانهای گوناگون گمانها و تردیدها، در مراحل اولیه علم که درون آدمی از این طوفانها فراوان میبیند، باید بالا باشد. به هر اندازه کسی در برابر این طوفان مقاومت بورزد و ظرفیت نشان بدهد و بداند که هزاران ابنسینا، فارابی، ابنرشد، ابوریحان بیرونی و خواجه نصیر از همین اقیانوس پرتلاطم و طوفانزای معرفت گذشتهاند، بر قدرت تحقیق و فراگیری و ابتکار و نوآوریهای او افزوده میشود.

3- علاقه به ثروت، جاه و مقام، شهرت اجتماعی و محبوبیت میان مردم، زندانهای بسیار تاریک برای همه مردم است؛ ولی برای کاروانیان علم و معرفت و تقوا، تاریکتر و تباهکنندهتر است؛ زیرا این کاروانیان پیش از دیگر مردم به خویشتن وعده دادهاند و به اصطلاح مناسبتر با خویشتن تعهد کردهاند که وسایط امین میان خدا و بندگانش باشند؛ وسایطی که انبیای عظام و اوصیای کرام و اولیاءالله در ردیف اول و دوم و سوم آنها حرکت میکنند.

خلاصه، ادعا این است که: ما کاروانیان علم و معرفت و تقوا، مسیر حرکت علیبن ابیطالب علیه‌السلام را به مردم نشان میدهیم و چنین مقامی با علایق مادی، تضادی آشتیناپذیر دارد. با اطمینان میتوان گفت: نتیجه کار کسانی که میخواستند، مردم را با علم محض به سوی خدا رهنمون شوند، خیلی کمتر و از نظر کیفیت پایینتر از نتیجه تلاشهای شخصیتهایی بوده است که میخواستند، مردم را بهوسیله علم و معرفت و تقوا و حالات ملکوتی خود، به سلوک الی لقاءالله و رضوانالله فی ایامالله وادار نمایند...

4- اولین نکتهای که همه باید به آن توجه داشته باشند، این است که مکتب اسلام خم رنگرزی نیست که آدم را در آن بزنیم و رنگ آن را عوض کنیم؛ بنابراین باید این طرز تفکر را کنار بگذاریم. ما اگر بخواهیم بچهها از مرحله احساسات به مرحله تعقل برسند، باید صبر داشته باشیم. این کار با یک روز و دو روز و نوشتن یک مقاله و دو مقاله نیست؛ بلکه یک کار درازمدت و طولانی است.

 آنها -جوانان- باید بدانند که اگر جنبه معنوی نداشته باشند، تفکرات و تلاشهایشان ناقص خواهد ماند. دانشآموزان هر دبیرستانی باید برای خودشان خانه فرهنگ تشکیل دهند و هفتهای چند ساعت را صرف سازندگی روح و نفس تکاملی خود کنند. باید مرتب تمرین سؤال کنند و پی به عظمت سؤال ببرند و دنبال پاسخ سؤالهای خود باشند.

جوانان باید توجه داشته باشند که اگر خودشان درباره یک موضوع و مطلب بیندیشند، بهتر از صد مطلب است که مال دیگران باشد. اگر این موضوع جا بیفتد، خیلی کارها حل میشود.

حوزهنت به نقل از مجله «نامه جامعه»، شماره 14

 

Normal 0 false false false EN-US X-NONE FA


خروج
سه شنبه ٢٩ مهر ١٣٩٩
جستجوی وب
کانال تلگرام
با افق حوزه به روز باشید
با
کانال تلگرام