*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی >  ویژه‌نامه‌ها > ره نامه 


ره نامه شماره خبر: ٣٩٣٨٠٠ ١٢:٣١ - 1396/06/14    ارسال به دوست نسخه چاپي


نتیجه استقامت در دوران تحصیل


مرحوم سیدمحسن امین عاملی (صاحب اعیان‌الشیعه) در شرح احوال خود در دوران تحصیل و تدریس در نجف اشرف حکایت کرده است: در عراق سه سال قحطی و گرانی به‌وجود آمد و هم‌زمان با آن، در لبنان (جبل عامل) هم قحطی شده بود و در سال فقط پنج لیره عثمانی برای ما که آن موقع هفت سر عائله بودیم، می‌آمد که به جایی نمی‌رسید و از هیچ جای دیگری هم چیزی به ما نمی‌رسید. ...

مرحوم سیدمحسن امین عاملی (صاحب اعیانالشیعه) در شرح احوال خود در دوران تحصیل و تدریس در نجف اشرف حکایت کرده است:

در عراق سه سال قحطی و گرانی بهوجود آمد و همزمان با آن، در لبنان (جبل عامل) هم قحطی شده بود و در سال فقط پنج لیره عثمانی برای ما که آن موقع هفت سر عائله بودیم، میآمد که به جایی نمیرسید و از هیچ جای دیگری هم چیزی به ما نمیرسید.

پس در سال اول قسمتی از لوازم منزل را که میشد از آن دست کشید، فروختیم و در مخارج قناعت به کم کرده و اکتفا به اغذیه نامناسب را در پیش گرفتیم.

سال اول با قحطی و گرانی روزافزون در عراق و لبنان گذشت و ما همچنان به درس و بحث مشغول و از مراجعه و استمداد از دیگران رویگردان بودیم و به گرانی و کمبود اعتنایی نمیکردیم. مثل اینکه وضع عادی است.

 در سال دوم، قمستی از کتابهایی را که ممکن بود بفروشیم، فروختیم و آن سال را گذراندیم و در سال سوم، زیورآلات خانواده را فروختیم. سال چهارم در حالی آمد که ما هیچ چیز برای فروختن و امرار معاش نداشتیم و قحطی و گرانی هم همچنان ادامه داشت و ما نیز بدون اعتنا به آن وضع، به مطالعات و درس و بحث خود مشغول بودیم.

خدا نیز ما را به حال خودمان رها نکرد و به فضل جاری و همیشگیاش ما را متنعم ساخت. یک روز عصر که در منزل مشغول مطالعه بودم، با صدای در برخاستم و در را باز کردم. دیدم شیخ عبداللطیف العاملی الحداثی قدس‌سره است.

نامهای از شیخ محمد سلامه عاملی به من داد که در آن نوشته بود که: «حاج حسین مقدار ده لیره طلای عثمانی یا بیشتر به من داده است تا آنرا برای شما بفرستم...» و من نه حاج حسین را میشناختم و نه تا آن وقت از شیخ محمد سلامه، چنین سابقهای دیده بودم. دانستم که این قضیه کار خداست... .

مردان علم در میدان عمل

Normal 0 false false false EN-US X-NONE FA


خروج
سه شنبه ٢٩ مهر ١٣٩٩
جستجوی وب
کانال تلگرام
با افق حوزه به روز باشید
با
کانال تلگرام