*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی >  ویژه‌نامه‌ها > ره نامه 


ره نامه شماره خبر: ٣٩٣٧٩٩ ١٢:٢٦ - 1396/06/14   آیةالله‌العظمی سیستانی ارسال به دوست نسخه چاپي


آیةالله‌العظمی سیستانی

کتاب‌ها را خوانده‌ام، اما چون هدیه است می‌پذیرم


ایشان گفتند: آقای حسنین هیکل در فلان کتابش می‌گوید که در یکی از روزهای دهه شصت من و اخضر ابراهیمی و فرد دیگری که نامش را فراموش کرده‌ام در یکی از کافه‌های بیروت نشسته بودیم و درباره وضع اعراب و آینده آن‌ها صحبت می‌کردیم و چنین آروزهایی را داشتیم. ابراهیمی به دیپلمات‌ ما می‌گوید: از این داستان و از حضور ذهن ایشان تعجب کردم؛ و مدتی بعد در ملاقاتم با هیکل داستان ‌را به او گفتم و او هم تعجب کرد که عالمی در گوشه نجف از آرزوهای «ترقی‌خواهانه» آنان که در رأس ناسیونالیست‌های عرب آن ایام بودند، مطلع باشد. ...

 

اخضر ابراهیمی، وزیر خارجه اسبق الجزایر، که از دیپلماتهای قدیمی و برجسته عرب است، پس از سقوط صدام، نماینده سازمان ملل در مسایل عراق شد.

سالها پیش، او به یکی از دیپلماتهای عالیرتبه ما گفته بود که در اوائل مأموریتم هنگامی که در بغداد بودم، از من خواستند که به ملاقات آیةاللهالعظمی سیستانی بروم.

پرسیدم: ایشان کیست؟ گفتند: عالم بزرگ شیعیان است و در نجف سکونت دارد.

بالاخره من با اکراه پذیرفتم و عازم نجف شدیم. اوضاع بههم ریخته نجف و کوچههای تنگ و مخروبهای که به خانه ایشان منتهی میشد بر اکراه و بیمیلی من افزود و از اینکه این دعوت را پذیرفته بودم ناراحت بودم. تا آنکه ملاقات دست داد. درباره وضعیت جهان عرب و موقعیت عراق صحبتهای مختلفی انجام شد.

ایشان گفتند: آقای حسنین هیکل در فلان کتابش میگوید که در یکی از روزهای دهه شصت من و اخضر ابراهیمی و فرد دیگری که نامش را فراموش کردهام در یکی از کافههای بیروت نشسته بودیم و درباره وضع اعراب و آینده آنها صحبت میکردیم و چنین آروزهایی را داشتیم.

 ابراهیمی به دیپلمات ما میگوید: از این داستان و از حضور ذهن ایشان تعجب کردم؛ و مدتی بعد در ملاقاتم با هیکل داستان را به او گفتم و او هم تعجب کرد که عالمی در گوشه نجف از آرزوهای «ترقیخواهانه» آنان که در رأس ناسیونالیستهای عرب آن ایام بودند، مطلع باشد.

 سپس آقای هیکل یک دوره از کتابهایش را داد که به ایشان هدیه کنم. در ملاقات بعدی، کتابها را تقدیم کردم و ایشان ضمن تشکر و ابلاغ سلام گفتند من این کتابها را خواندهام، اما چون هدیه است میپذیرم.

حجةالاسلام والمسلمین محمد مسجد جامعی در گفتوگو با شفقنا


خروج
يکشنبه ٠٦ مهر ١٣٩٩
جستجوی وب
کانال تلگرام
با افق حوزه به روز باشید
با
کانال تلگرام