*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی >  ویژه‌نامه‌ها > ره نامه 


ره نامه شماره خبر: ٣٩٣٧٩٤ ١١:٣٧ - 1396/06/14   مرحوم شیخ انصاری قدس‌سره ارسال به دوست نسخه چاپي


مرحوم شیخ انصاری قدس‌سره

«چگونه به این مقام رسیدی؟»


مرحوم شیخ انصاری قدس‌سره دارای یک هم مباحثه‌ای بود، وقتی مرحوم شیخ تصمیم گرفت در نجف‌اشرف بماند هم مباحثه وی به وطنش مسافرت کرد. از این جریان مدتی گذشت و اوایل ریاست شیخ بود که آن طالب علم برای زیارت به نجف آمد. وقتی شیخ را در مقام ریاست شیعه دید از او پرسید: من و تو هم بحث بودیم چطور شد شما به این مقام رسیدید و من همانم که بودم؟ ...

 

مرحوم شیخ انصاری قدس‌سره دارای یک هم مباحثهای بود، وقتی مرحوم شیخ تصمیم گرفت در نجفاشرف بماند هم مباحثه وی به وطنش مسافرت کرد.

از این جریان مدتی گذشت و اوایل ریاست شیخ بود که آن طالب علم برای زیارت به نجف آمد. وقتی شیخ را در مقام ریاست شیعه دید از او پرسید: من و تو هم بحث بودیم چطور شد شما به این مقام رسیدید و من همانم که بودم؟

مرحوم شیخ فرمودند: من شیره را نخوردم و شما خوردید و این اشاره به این داستان بود که: در ایام تحصیل یک مرتبه شیخ با هم مباحثه خود به مسجد کوفه میروند و در آنجا گرسنه میشوند ولی تنها یک فلس پول داشتند.

شیخ یک فلس پول را به رفیقش میدهد تا برود و چیزی خریداری کند و بیاورد. او هم رفت و مقداری نان و شیره روی نان ریخته بود، آورد. شیخ فرمود: این نان و شیره به اندازه دو فلس است در حالی که شما یک فلس بیشتر نداشتی؟! رفیقش گفت: با آن یک فلس نان خریدم و یک فلس شیره را نسیه گرفتم. شیخ فرمود: من از شیره نمیخورم چون نمیدانم که آیا میتوانم قرض را ادا کنم یا نه؟

رفیقش خندید و از آن شیره خورد و شیخ تنها نان بدون شیره را خورد. شیخ میخواست هممباحثه خود را آگاه کند که بر طالب علم واجب است تا این مقدار احتیاط کند تا به مرتبهای از مراتب علم برسد.

حکایاتی زیبا از زندگی شیخ مرتضی انصاری قدس‌سره

Normal 0 false false false EN-US X-NONE FA


خروج
سه شنبه ٢٩ مهر ١٣٩٩
جستجوی وب
کانال تلگرام
با افق حوزه به روز باشید
با
کانال تلگرام