*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی >  ویژه‌نامه‌ها > رسالت جهانی 


خبر, رسالت جهانی شماره خبر: ٣٥٩٠٢٧ ٠٠:٣١ - 1393/12/11   آیةالله محمد یزدی، رییس جامعه مدرسین حوزه علمیه قمآیةالله محمد یزدی، رییس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم ارسال به دوست نسخه چاپي


آیةالله محمد یزدی، رییس جامعه مدرسین حوزه علمیه قمآیةالله محمد یزدی، رییس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم

دانش‌افزایی زبان، یک ضرورت است


زبان در حقیقت شرط اول مسئله است. وقتی زبان مطرح می‌شود در درجه اول زبان عربی است که زبان اصلی اسلام است و در درجه دوم یکی از زبان‌های زنده دنیا که الان اول انگلیسی مطرح است، بعد از آن فرانسوی یا اسپانیایی. که مورد توجه طلبه‌های جوان ما قرار گرفته است و این مورد توجه مدیریت و شورای عالی حوزه هم می‌باشد.

جایگاه زبان

زبان در حقیقت شرط اول مسئله است. وقتی زبان مطرح میشود در درجه اول زبان عربی است که زبان اصلی اسلام است و در درجه دوم یکی از زبانهای زنده دنیا که الان اول انگلیسی مطرح است، بعد از آن فرانسوی یا اسپانیایی. که مورد توجه طلبههای جوان ما قرار گرفته است و این مورد توجه مدیریت و شورای عالی حوزه هم میباشد.

دانشافزایی زبان یک ضرورت است. از این مهمتر، نگاه عمیق برونمرزی است که مربوط به نظام آموزشی حوزه است؛ ما اینها را چهطور آموزش دهیم

 بحث محتوا مهمتر از بحث زبان است. محتوا و شناخت مخاطب و به زبان مخاطب صحبت کردن، مسئله مهمتری است که حتی در داخل کشور هم به آن نیازمندیم.

مخاطب تهرانی با مخاطب سیستان و بلوچستانی فرق میکند. محتوا آنقدر از اهمیت برخوردار است که وقتی در داخل کشور که در کنار هم زندگی میکنیم، باید توجه داشته باشیم هر چیزی را در یکجایی و با یکزبانی باید گفت. این به این معنا نیست که ما از اعتقاداتمان کوتاه بیاییم.

بنده نظرم این است که بیشتر باید فضای عمومی را آماده کرد. در برخی از کارهای تخصصی دبیرخانه خبرگان، وقتی آیةالله امینی حضور داشتند، طرحی داشتند و من به ایشان گفتم باید کاری کنیم که اساتید رسائل و مکاسب در کنار درسشان بعضی از مسائل جهانی را که مورد نیاز طلاب هست، بیان کنند؛ خوشبختانه بعضی از اساتید این کار را شروع کردند.

نظر بنده این است که، بیشتر باید در صحن عمومی حوزه وارد شد. وظیفه امروز حوزه این است که در کنار این رشد علومی که در دنیا در حال شکلگیری است و فطرت انسانی دنبال حقیقت است، حقیقت را به دنیا معرفی کند.

به نظر بنده، یک بیداری مختصری در نسل جوان حوزه به وجود آمده است؛ باید این بیداری را تقویت کرد و به تدریج شکل داد. البته نه به شکل دانشکده و مدرسه جداگانهای، بلکه به شکل آهسته آهسته در درسهای خارج وارد شود. مدرسین خارج باید این بحثها را مطرح کنند.

بنده از مرحوم سیداحمدآقا شنیدم که میگفت: از امام پرسیدم: برای مرجع شدن، چند سال لازم است درس بخوانند؟ ایشان فرمودند: یک عمر 60 ساله.

آیةاللهالعظمی بروجردی بحث قضا را در اواخر عمرشان شروع کردند و تعبیرشان این بود که اگر در آینده نیازی شد که قضای اسلامی مورد عمل قرار بگیرد، اقلاً فیالجمله آشنا با مسائل قضایی باشیم؛ ولی امروز میبینیم قوانین قضایی متن زندگی ما را تشکیل میدهد.

حقیقت این است که کار زیادی نشده است و باید ما و امثال شماها در ارتباط با مدرسین نسل جوان و مدرسینی که اثر روی طلبهها دارند، کار کنیم و از این لحاظ تقویتشان کنیم.


خروج
يکشنبه ٣٠ شهريور ١٣٩٩
جستجوی وب
کانال تلگرام
با افق حوزه به روز باشید
با
کانال تلگرام