*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی >  ویژه‌نامه‌ها > رسالت جهانی 


خبر, رسالت جهانی شماره خبر: ٣٥٩٠١٧ - 1393/12/11   استاد محسن اراکی، دبیر کل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی ارسال به دوست نسخه چاپي


استاد محسن اراکی، دبیر کل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی

در حوزه باید مراکز نیرومند ترجمه داشته باشیم


▪ از چه راه‌هایی می‌توان در بعدآموزش حوزه موضوعات مورد نیاز جهانی را گنجانید و لحاظ کرد؟ ▪ به 3 صورت می‌شود این کار را انجام داد اول آموزش حوزه را از لحاظ محتوا و روش تقویت کنیم نه آن‌چه بوده است را لغو کنیم، بلکه بر آن‌ها بیفزاییم تا طلبه‌های جهان‌شناس داشته باشیم؛ مثلاً در بعد فقه، باید مسائل فقهی که در جهان بالاخص در جوامع خارج از جامعه اسلامی‌خودمان مطرح است را بتواند پاسخ‌گو باشد؛ مسئله نکاح معاطاتی، مسئله ازدواج‌های ...

از چه راه‌هایی می‌توان در بعدآموزش حوزه موضوعات مورد نیاز جهانی را گنجانید و لحاظ کرد؟

▪ به 3 صورت می‌شود این کار را انجام داد اول آموزش حوزه را از لحاظ محتوا و روش تقویت کنیم نه آنچه بوده است را لغو کنیم، بلکه بر آنها بیفزاییم تا طلبههای جهانشناس داشته باشیم؛ مثلاً در بعد فقه، باید مسائل فقهی که در جهان بالاخص در جوامع خارج از جامعه اسلامی‌خودمان مطرح است را بتواند پاسخگو باشد؛ مسئله نکاح معاطاتی، مسئله ازدواجهای عرفی، مسئله تغییر جنسیت، مسئله نماز در فضا، مسئله ارتباطات از راه دور در اجرای عقد و امثال اینها، مسایلی است که در قبل مطرح بوده، الان بیشتر مطرح است.

ما به اصول فقهی نیاز داریم که پاسخگوی فقه کلان هم باشد؛ اگر فقیهی از مجموعه فقهی خرد یک نظریهای در فقه کلان بهدست آورده، بعد فقه کلان با فقه خرد تضاد پیدا کرد، چه باید کرد؟ کاری که استاد شهید علامه محمدباقر صدر در استنباط نظام اقتصادی انجام داد؛ که با استفاده از احکام خرد، یک سیستم استنباط کردند. لذا در جایی شاید فقه کلان با فقه خرد تعارض پیدا بکند، اما طلبه باید در مسیر علمی‌اش طوری تربیت شود که پاسخگوی این مسائل باشد.

راه دوم: ایجاد ارتباط بین حوزه علمیه با جهان معاصر است. متأسفانه حوزه رابطهای با مراکز علمی جهان ندارد. محصولات حوزه در آنجا عرضه نمی‌شود؛ تحقیقات ما در حوزه محبوساند و جهانیان از فعالیتهای ما مطلع نمیشوند. اطلاع علمای ما از جهان، از طریق روابط شخصی است.

باید حوزه طوری با مراکز فرهنگی جهان ارتباط برقرار کند که آنها حوزه را بشناسند. امروز اگر یک مقاله در حوزه منتشر میشود، باید همه دنیا مطلع شوند؛ اگر چنین شود، هم توان پاسخ‌گویی حوزه بالا میرود و هم این پاسخگویی مورد بهرهبرداری دنیا قرار میگیرد.

دانشمندان ما به مراکز علمی عرضه شوند؛ ما در فلسفه اسلامی حرف اول را در دنیا میزنیم، حتی در کشورهای اسلامی مثل مصر و...؛ همچنین اصول فقه ما را دنیا ندارد؛ بخش عظیمی از اصول فقه ما قواعدی است برای استنباط معنا و... .

فن معناشناسی غربیها بسیار کوچک است، دانشگاههای ما معناشناسی غربیها را تدریس میکنند! در حالیکه ما در این زمینه بسیار غنی هستیم، حتی در ادبیات عرب و... تولیدات ما بسیار خوب و غنی است.

نظام آموزشی حوزههای شیعی را چگونه میتوان به سوی جهاننگری سوق داد؟

▪ یک بحث جهانگرایی است؛ باید هر دو را مد نظر داشت. برای جهاننگری باید اساتید جهاننگر را تربیت کرد. در فرهنگ و ادبیات دینی ما ایرانیها، مسئله سیر و سفر و آشنایی با ملتها بسیار مهم است. دانشمندان ما باید از وضع جهان اطلاع داشته باشند. اگر ما اساتید را با جهان آشنا کنیم، خود به خود دید جهانی پیدا میکنند.

نکته دوم این است که موادی در دروس حوزه در زمینه جهانشناسی قرار دهیم. یک سیستمی در بسیاری از دانشگاههای دنیا وجود دارد که دانشجو بعد از کارشناسی، یکسال فرصت مطالعاتی پیدا میکند تا در دنیا به سیر و سفر بپردازد و با کشورهای مختلف آشنا شود. ما نیز میتوانیم برای طلابی که به زبان خارجی آشنا باشند، فرصتی فراهم کنیم که بروند و زبان را بهخوبی بیاموزند و دنیا را ببینند.

چگونه میتوان دستاوردهای آموزشی دیگر کشورها را در علوم انسانی و دینی و انسانی به نظام آموزش حوزهها منتقل کرد؟

▪ در حوزه باید مراکز نیرومند ترجمه داشته باشیم؛ البته نه ترجمهای که فقط مطالب دیگر کشورها را ترجمه کند؛ ترجمه ملتهای دیگر برای حوزهها در محدوده نیاز ما باشد. بعضی مواد علمی را باید نقد کرد و برخی مواد علمی را میشود استفاده کرد. راه دیگر استفاده از دستاوردهای آموزشی، برقراری فعالیتهای مشترک علمی است. به عنوان مثال، در عرصه فلسفه، حوزههای مشترک فراوانی داریم. کار مشترک علمی حتی در سطح تبادل دانشجو و استاد و...؛ همه اینها راههایی است که ما را با دستاوردهای علمی آموزشی آنها آشنا میکند.

نهضت ترجمه و تألیف حوزویان به زبانهای دیگر، چگونه میتواند شکل بگیرد؟

▪ وقتی میتوانیم این بحث را شکل بدهیم که توان لازم را در حوزه ایجاد کنیم. باید مسئله آموزش زبان را در حوزه عمومی کنیم؛ طوری تنظیم کنیم که طلبه به یک یا دو زبان مسلط شود. ما در زمینه مکالمه زبان عربی مشکل داریم؛ علاوه بر زبان عربی، باید یک زبان دیگر را در کنار آن بگنجانیم.

کدام یک از دستگاههای کشور میتوانند در موفقیت رویکرد بینالمللی بخش آموزش حوزه، نقش داشته باشند؟

▪ وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، وزارت علوم، تحقیقات و فنآوری و وزارت آموزش و پرورش میتوانند نقش داشته باشند. این نهادها میتوانند از حوزه پروژه و تولید فکر بخواهند. در اینصورت، راه حوزه به سمت جهانی شدن باز خواهد شد. در کنار این نهادها، نهادهای مرتبط با حوزه مثل دفتر تبلیغات اسلامی و سازمان اوقاف و... میتوانند مؤثر باشند.


خروج
سه شنبه ١٧ تير ١٣٩٩
جستجوی وب
کانال تلگرام
با افق حوزه به روز باشید
با
کانال تلگرام