*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی >  ویژه‌نامه‌ها > رسالت جهانی 


خبر, رسالت جهانی شماره خبر: ٣٥٩٠١٠ ٢٣:٤٣ - 1393/12/10   حجةالاسلام والمسلمین زادهوش ارسال به دوست نسخه چاپي


حجةالاسلام والمسلمین زادهوش

در برخی از کشورهای بزرگ حتی یک مبلغ دینی نداریم


حجةالاسلام والمسلمین زادهوش در گفت‌وگو با خبرگزاری حوزه، یادآور شد: فرهنگ و مذهب ما فرهنگی بسته، منطقه‌ای، قومی و یا ملیتی نیست؛ بلکه فرهنگی جهان‌شمول است و ما نیز مأمور هستیم که این فرهنگ را به همه مخاطبان در سراسر جهان برسانیم.

حجةالاسلام والمسلمین زادهوش در گفتوگو با خبرگزاری حوزه، یادآور شد: فرهنگ و مذهب ما فرهنگی بسته، منطقهای، قومی و یا ملیتی نیست؛ بلکه فرهنگی جهانشمول است و ما نیز مأمور هستیم که این فرهنگ را به همه مخاطبان در سراسر جهان برسانیم.

وی افزود: لازمه اولیه برای این تعامل و برقراری ارتباط، این است که زبان اقوام ملتهای مختلف را بدانیم و این ضرورت، نیازمند استدلال و تاکید نیست، زیرا این مبحث از بدیهیات و ضروریات کار تبلیغ است.

رئیس جامعةالمرتضی اظهارکرد: خوشبختانه حوزه پس از انقلاب از نظر فعالیتهای جانبی و علمی و آموزشی در شرایط خوبی قرار دارد و به طور خاص در عرصه زبان آموزی در حوزه کارهای بسیار خوبی انجام شده است.

وی گفت: با تمام فعالیتهایی که در این حوزه انجام شده است، ولی باید گفت که فاصله ما تا وضعیت مطلوب بسیار طولانی است. حجةالاسلام والمسلمین زادهوش خاطرنشان کرد: زبان عربی، زبان دین ماست است و دهها کشور مسلمانی که با آنها ارتباط داریم، به زبان عربی تکلم میکنند؛ اما با همه اهمیتی که این زبان برای حوزویان ما دارد، هنوز درصد بسیاری از طلاب ما به این زبان مسلط نیستند. وی گفت: برای طلاب و حتی اساتید زیبنده نیست که نتوانند مجلات و متون عربی را به روانی بخوانند؛ امروزه صدها طلبه از حوزه علمیه در کاروانهای حج و عتبات عالیات فعالیت میکنند و کوچکترین انتظاری که مردم ما از آنها دارند، این است که به راحتی عربی را صحبت کنند. رئیس جامعةالمرتضی اظهارکرد: از طرفی صحبت کردن به زبان عربی در این کشورها، خود به خود میتواند به گسترش و توسعه ارزشهای تشیع و انقلاب اسلامی کمک کند. بنابراین، نباید این فرصتهای ناب تبلیغی را به خاطر مشکل زبان از دست بدهیم؛ انتظار این است که طلاب ما حداقل به زبان عربی تسلط داشته باشند تا بتوانند به عنوان زبان گویای مکتب اهلبیت در همهجا نقشآفرین باشند.

حجةالاسلام والمسلمین زادهوش خاطرنشان کرد: متاسفانه در شرایطی قرار داریم که برای برخی از کشورهای بزرگ جهان، حتی یک مبلغ نیز نداریم که زبان آن کشور را بلد باشد؛ به عنوان مثال امروز لهستان یک کشور بسیار مهم در اروپاست که به سرعت به سمت توسعه پیش میرود، ولی هنوز مبلغی که به زبان پولیشی مسلط باشد نداریم، که به این کشور برود و تبلیغ کند.

وی گفت: توسعه آموزش زبان در حوزه، نیازمند یک حرکت مدیریتی از سوی مدیران حوزه است که البته برگزاری چنین همایشهایی در همین راستا انجام شده است. حجةالاسلام زادهوش خاطرنشان کرد: گرچه برخی از مؤسسات کوچک و بزرگ حوزوی فعالیتهایی در این زمینه داشتهاند، ولی نباید از نظر دور داشت که اگر زباندانی در حوزه به یک ضرورت و التزام تبدیل شود، این رویکرد در حوزه به طور خودکار به وجود خواهد آمد.

وی گفت: حوزه ما باید یک حوزه بینالمللی باشد؛ این حوزه بینالمللی با چند مسافرت و ورود عدهای اساتید کشورهای دیگر به قم انجام نمیشود، بلکه باید ارتباطات گستردهتری بین حوزه ما با مراکز علمی جهان انجام شود.

حجةالاسلام والمسلمین زادهوش خاطرنشان کرد: تبادل استاد و دانشجو و برگزاری گسترده کرسیهای شیعهشناسی به نمایندگی اساتید حوزه در دانشگاههای معتبر جهان، حضور گسترده دانشجویان و اساتید دانشگاههای جهان در قم و ارتباط گسترده علمی بین حوزه علمیه قم و سراسر جهان، این حس را در طلاب به وجود خواهد آورد که باید به سمت زبان بروند. وی گفت: باید بدانیم که باب بزرگی به روی ما باز شده و باید از این ظرفیت در رسیدن به حد کمال استفاده کنیم؛ همایش زباندانان حوزه در همین مسیر گام برمیدارد و امیدواریم روز به روز بر ابعاد بینالمللی حوزه نیز اضافه شود.


خروج
سه شنبه ٢٤ تير ١٣٩٩
جستجوی وب
کانال تلگرام
با افق حوزه به روز باشید
با
کانال تلگرام