*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی >  ویژه‌نامه‌ها > بهار شهادت 


بهار شهادت شماره خبر: ٣٦٣٦٠٩ ١١:٥٩ - 1394/04/20   پیام آیةالله‌العظمی صافی گلپایگانیآیةالله‌العظمی صافی گلپایگانی ارسال به دوست نسخه چاپي


پیام آیةالله‌العظمی صافی گلپایگانیآیةالله‌العظمی صافی گلپایگانی

شعائر حسینی، هستی ظالمان را تهدید می‌کند


پیام حضرت آیةالله صافی گلپایگانی به یازدهمین جشنواره بین‌المللی بهار شهادت از سوی حجةالاسلام والمسلمین محمد الحسون مدیر مرکز پژوهش‌های اعتقادی در آیین افتتاحیه جشنواره قرائت شد. ترجمه فارسی این پیام به این شرح است:

پیام حضرت آیةالله صافی گلپایگانی به یازدهمین جشنواره بینالمللی بهار شهادت از سوی حجةالاسلام والمسلمین محمد الحسون مدیر مرکز پژوهشهای اعتقادی در آیین افتتاحیه جشنواره قرائت شد. ترجمه فارسی این پیام به این شرح است:

بسماللهالرحمنالرحیم

الحمدلله ربالعالمین والصلاة والسلام علی سیدنا و نبینا محمد و آله الطیبین الطاهرین و لاسیما بقیةالله فیالارضین علیهمآلافالتحیةوالتسلیم.

سلام بر صاحب این روزهای معطر، سلام بر مهدی آل محمد و تبریک به ایشان به مناسبت میلاد جد بزرگوارش سید آزادگان و سلام بر تمام پیامبران، شهدا و صدیقین و سلام بر شما حاضران گرامی و رحمةالله و برکاته.

این میلاد مبارک را به تمام آزادگان جهان، امت اسلام و رهپویان راه عزت و کرامت و شما برادران و خواهران حاضر تبریک میگویم و از خداوند میخواهم این روز مبارک را موجب سربلندی، کرامت و پیروزی اسلام و مسلمانان بگرداند.

حاضران گرامی! زبان من قاصر است از توصیف انسان بزرگی که مصداق آیات فراوانی از قرآن کریم است و روایات زیادی از فضل و کرامات وی سخن میگوید؛ کسی که اهل زمین و آسمان او را دوست دارند و بهشت به وجود او آزین بسته تا جایی که حسین علیه‌السلام سرور جوانان و سرور شهدا و سرور بزرگان بهشت است و محبوبترین اهالی زمین نزد آسمانیان است.

چگونه میتوان برای چنین شخصیتی در آسمان و زمین همتایی یافت؟! کیست که جدی همچون جد وی، پدری همچون پدر وی، مادری همچون مادر وی، عمویی همچون عموی وی، برادری همچون برادر وی و نسلی همچون فرزندان وی داشته باشد؟ حاشا که کسی در جهان تربتی همچون تربت حسین علیه‌السلام و بارگاهی همچون بارگاه حسین داشته باشد، که حسین علیه‌السلام بنده بیهمتای خداوند در آسمانها و زمین و نوری در صلبهای بلندمرتبه و رحمهای پاک میباشد که خداوند او را با ولادتی پاک کرامت داد و او را از سروران و رهبران جهان قرار داد و سرنوشت او را با شهادت رقم زد و او را وارث پیامبران گردانید.

پس چه بزرگ است حسین علیه‌السلام در میان بزرگان! شخصیتی بیمانند که خداوند به او ویژگیهای بلند و عظیم عنایت کرد؛ ویژگیهایی که بسیاری از بزرگان جهان از آن محروم هستند... .

خداوند از او خوشنود شد و او را نیز خوشنود ساخت و ما در نماز خود پیشانی بر تربت حسین علیه‌السلام مینهیم و همواره بر او درود و سلام میفرستیم و میگوییم: «علیک منی السلام أبدا ما بقیت و بقیاللیل والنهار و لا جعلهالله آخر العهد منی لزیارتکم.»

امام حسین علیه‌السلام همچون پدر شهداست که مدرسهای بزرگ بنا کرد و آموزههای این مدرسه را با خون پاک خود و اهلبیت  علیهم‌السلام و یاران خود رقم زد؛ مدرسهای که به شاگردان خود درس دوستی، سرسپردگی، وفاداری، کرامت، انسانیت و دفاع از دین و احقاق حق و مبارزه با ظلم و استبداد و زورگویی و نرفتن زیر بار خواری و ذلت را میآموزد و شعار خونین این مدرسه «هیهات منّا الذلة» است که به ملتها و امتها و حقجویان و آزادیخواهان درسهایی میآموزد که آثار آن هیچگاه کهنه و فرسوده نمیشود؛ چراکه این مدرسه بزرگ کربلا متعلق به تمام کسانی است که بهدنبال دفاع از کرامت انسان هستند و میخواهند در راه خدا به شهادت برسند.

آری این نهضت حسین است که هر که بخواهد به آن اقتدا میکند و درباره آن سخنها و مدحها و توصیفها بیان شده از جمله اینکه:

نهضت حسین علیه‌السلام، نهضتی است برای برپایی عدالت در سرتاسر جهان و دعوتی برای نجات بشریت از ظلم و زورگویی و آوارگی و ندایی است برای نرفتن زیر باز خفت و خواری در برابر غیرخداوند متعال. نهضت حسین علیه‌السلام اقدامی است برای بیدار کردن امت و کنار زدن پرده غفلت و حرکتی است برای حفظ دین و دیانت و احیای قرآن و سنت برحق. نهضت حسین علیه‌السلام به معنای نپذیرفتن ذلت و خواری و حفظ کرامت انسانی و جنبشی برای نشر امر به معروف و نهی از منکر و جهادی است برای بازگشت به سیره پیامبر و التزام به آن. نهضت حسین علیه‌السلام فریادی بلند است برای رسوا کردن طاغوت و ظالمان مستبد و شمشیری است برای پاره کردن زنجیر اسارت و آزادسازی بشریت از تبعیض نژادی و طایفی و طبقاتی و تلاشی است برای بنای جامعه اسلامی بر اساس معیارهای امنیت و عدالت و رفاه. نهضت حسین علیه‌السلام اشتیاق موجود در قلبهایی است که برای رسیدن به آزادی و سعادت میتپد و مشعلی جاویدان است برای نابودی ظلم و جهل و ترس. نهضت حسین علیه‌السلام مدرسهای است فراتر از زمان و مکان، مدرسه هجرت و جهاد است که ملتها از آن درس محبت و اخلاص و بندگی خداوند را فرا میگیرند تا به حیات طیبه و کمال دست یابند.

ای آقای من و ای پدر شهدا! تو خون پاک خود را برای حفظ اصل دین و حفظ نور خدا فدا کردی و این پرچم اسلام است که اکنون در تمام نقاط زمین به اهتزاز درآمده و این خورشید هدایت است که بر زمین میتابد و این شعائر اسلام است که در شرق و غرب جهان بزرگ داشته میشود و تمام اینها به برکت نهضت مقدس شما و به این خاطر است که شما اسلام و احکام اسلام را بر جان گرامیخود، خانواده و یاران خود برتری دادی که درود خدا بر تو و آنها باد.

حضار گرامی! ما علاوه بر اینکه از این درسها و عبرتها و پندهای این روز و صاحب آن یعنی امام حسین علیه‌السلام الهام میگیریم و نسیم معطر قدرت و عزت و جهاد را در سایه همبستگی خود و مجاورت با این ضریح و مرقد مطهر استشمام میکنیم، شایسته است در جهت تقویت انسجام و رفع کدورتها و تقویت همبستگی میان خویش تلاش کنیم و به سلاح ایمان و وحدت مسلح شویم تا آماده پذیرش مسؤولیت سنگین خود در دفاع از اعتقادات برحق و دفاع از میهن اسلامی عزیز شویم و بتوانیم متجاوزان را از خود برانیم و همچون سد محکمی در برابر توطئههای پیش روی میهن و دین و امت و سرنوشت خود بایستیم.

این مراسمهای اسلامی و شعائر حسینی و این پرچمهای که بر سردر خانهها و در مجالس عزاداری نصب میشود و همراه هیئتها و دستههای عزاداری در خیابانها و کوچهها حمل میشود، هستی ظالمان و مستکبران را تهدید میکند و ملتها را به قیام علیه ظالمان و نابودی آنها و باطل ساختن توطئههای آنها تشویق میکند.

این شعائر میل به نیکی و شهادت در راه خدا و محبت اهلبیت پیامبر؟ص؟ را در جانها تقویت میکند و آیا ایمان چیزی جز محبت است؟!

آقای من، ای اباعبدالله! خداوند تو را با شهادت گرامی داشت و شما نیز با شهادت خود در راه خدا موجب عزت اسلام شدی و اسلام و تاریخ اسلام و انسانیت، جانفشانیهای شما را فراموش نخواهد کرد.

عزیزان! این جشن در این مکان مبارک و آن سرزمین مقدس گوارای شما باد. کاش من نیز در این شادی و سرور در میان شما بودم تا همراه شما به ثواب و پاداش برپایی شعائر اسلامی دست یابم.

سلام بر صاحب این مناسبت، سید و مولای ما ابیعبداللهالحسین علیه‌السلام، روزی که متولد شد و روزی که شهید شد و روزی که برانگیخته خواهد شد؛ و خداوند زیارت ایشان را در دنیا و شفاعت ایشان را در آخرت نصیب من و شما بگرداند. السلام علیالحسین و علی علیّبن الحسین و علی أولادالحسین و علی أصحابالحسین والسلام علیکم و رحمةالله و برکاته.

خاک پای خادمان آن بارگاه پاک لاهوتی و غبار کفش زائران آن روضه نورانی ملکوتی

لطفالله صافی گلپایگانی


خروج
چهارشنبه ٢٠ آذر ١٣٩٨
جستجوی وب
کانال تلگرام
با افق حوزه به روز باشید
با
کانال تلگرام