*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی >  ویژه‌نامه‌ها > افق پارسایی > افق پارسایی6 


افق پارسایی6 شماره خبر: ٣٥١٧٥١ ١٠:٣٠ - 1393/07/15   توصیه آیةالله‌العظمی صافی گلپایگانی به طلاب و فضلا ارسال به دوست نسخه چاپي


توصیه آیةالله‌العظمی صافی گلپایگانی به طلاب و فضلا

در دعوت مردم به سوی خدا، ادب و حُسن خلق داشته باشیم


اولین نکته‌ای که خود و طلاب عزیز و مدرسین عالی‌مقام را به آن توصیه می‌نمایم این است که در سیر دانشوری و دانشجویی، دو بال کتاب و سنت؛ قرآن مجید و احادیث شریفه را وسیله پرواز و عروج به معارج علم و معرفت بدانند و الهام از کتاب خدا و هدایت‌های اهل‌بیت را در خودسازی و معرفت‌افزایی و تکمیل بصیرت دینی، مصدر همه بینش‌ها و کمالات علمی و عملی بدانیم.

اولین نکتهای که خود و طلاب عزیز و مدرسین عالیمقام را به آن توصیه مینمایم این است که در سیر دانشوری و دانشجویی، دو بال کتاب و سنت؛ قرآن مجید و احادیث شریفه را وسیله پرواز و عروج به معارج علم و معرفت بدانند و الهام از کتاب خدا و هدایتهای اهلبیت را در خودسازی و معرفتافزایی و تکمیل بصیرت دینی، مصدر همه بینشها و کمالات علمی و عملی بدانیم.

نکته دوم که باید طلبه این علوم و شاگرد این مکتب وحیانی به آن آراسته باشد، خود نگهداری در برابر دنیا، جلوههای مادی و شهوات حیوانی و مقامات و مناصب ظاهری است که هرچه یک عالم دینی به آن بیشتر مقید باشد، توفیقش، شجاعتش در امر به معروف و نهی از منکر و حفظ شئون دینی بیشتر خواهد شد. طمع به این زخارف دنیا، انسان را ذلیل و از استقلال ساقط مینماید. علاقه به ریاست و برتریجویی هم، انسان را ضعیف و خودباخته مینماید حتی به مقامات دینی نیز نظر استقلالیداشتن، مذموم است.

فرمودهای از این تأکید بالاتر نیست که سومین نکته اینکه در درس، تدریس، بحث و تحقیق، خلوص نیت و خدمت به بسط علم و دفع جهل از خود و دیگران را وجهه همت قرار دهند و بدانند که بزرگترین خدمت به بندگان خدا و بالاترین سعی، در افزایش بینش و معرفت بندگان خدا به خدا و جهلزدایی است.

قرآن کریم و حدیث در رشتههای مختلف کمالات انسانی در نهایت ایجاز، جامعترین دستورات را در اختیار بشر قرار داده است. از شخص حضرت رسولاکرم علاوه بر قرآن کریم که کلام الهی است، هزاران کلمات علم و حکمت روایت شده است و بحمدالله در فرهنگ و علم و معرفت غنیترین و بهترین مکتبها و تعلیمات را در اختیار داریم.

نکته چهارم این است که در مقام هدایت مردم و دعوت آنها به خدا و عمل به احکام، باید از کمال حسن خلق، نرمی، خوشبرخوردی و ادب استفاده نمود که خداوند به پیامبر اکرم میفرماید: «فبما رحمة من الله لنت لهم و لو کنت فظاً غلیظالقلب لانفضوا من حولک» به (برکت) رحمت الهی، در برابر آنان [مردم] نرم (و مهربان) شدی! و اگر خشن و سنگدل بودی، از اطراف تو، پراکنده میشدند. (آل عمران/آیه ۱۵9)

یک روحانی باید همیشه با مردم بوده و ملجأ و پناهگاه آنان در مشکلات دینی، اجتماعی و فکری مردم باشد و همیشه و در همه حال، خودش به یاد حضرت بقیةاللهالاعظم ارواحالعالمینلهالفدا بوده و مردم را نیز به آن امام عزیز و مهربان دعوت نماید. انشاءالله همیشه موفق باشید.

مبنع: حوزه نت


خروج
پنج شنبه ١٠ مهر ١٣٩٩
جستجوی وب
کانال تلگرام
با افق حوزه به روز باشید
با
کانال تلگرام