*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی >  ویژه‌نامه‌ها > افق پارسایی > افق پارسایی6 


افق پارسایی6 شماره خبر: ٣٥١٧٠٣ ١٣:٥٨ - 1393/07/14   آیةالله‌العظمی مظاهری ارسال به دوست نسخه چاپي


آیةالله‌العظمی مظاهری

اولین دستورالعمل خداوند به پیامبر اسلام


پروردگار عالم در اول بعثت یک دستورالعملی مهمی، به پیامبر اکرم (ص) دادند. که از این، فهمیده می‌شود که اگر دستورالعملی بهتر از این بود حتماً خدا به پیامبرش می‌گفت. لذا این دستورالعمل، دستورالعمل مهمی است، و انصافاً هم آن کسانی که به این دستورالعمل عمل کرده‌اند به خیلی جاها رسیده‌اند، برای سیر و سلوک؛ برای علمشان، برای برکت عمرشان، و انصافاً دستورالعمل خوبی است.

پروردگار عالم در اول بعثت یک دستورالعملی مهمی، به پیامبر اکرم (ص) دادند. که از این، فهمیده می‌شود که اگر دستورالعملی بهتر از این بود حتماً خدا به پیامبرش میگفت.

 لذا این دستورالعمل، دستورالعمل مهمی است، و انصافاً هم آن کسانی که به این دستورالعمل عمل کرده‌اند به خیلی جاها رسیده‌اند، برای سیر و سلوک؛ برای علمشان، برای برکت عمرشان، و انصافاً دستورالعمل خوبی است.

وقتی که پیامبر(ص)  از غار حرا به خانه آمدند، عبایشان را، که عبای وحی بود یا عبای غیروحی روی سر کشیدند و خوابیدند، جبرئیل آمد «یا ایّها المزمل قم اللیل، الا قلیلاً» یعنی ای که عبای نبوت به دوشت آمده «قم»؛ بلند شو، جای فعالیت است، بار سنگینی به دوشت آمده، بلند شو. «انا سنلقی علیک قولاً ثقیلاً» اگر میخواهی این بار سنگین را به منزل برسانی «قم اللیل، الا قلیلا» این راه شب‌بیداری می‌خواهد، این راه نماز شب می‌خواهد.

این دستورالعمل که اول و بعد آن «انا سنلقی علیک قولاً ثقیلاً» که با القا خصوصیت، با طلبه‌هاست، یعنی ای طلبه بار سنگینی به دوشت هست، مهیا باش و مواظب باش، این عبایی که به دوش گرفتهای، عبای نبوت است، عبای امامت است، و خیلی باید مواظب باشی، اگر میخواهی این بار سنگین را به منزل برسانی این راه شب‌بیداری می‌خواهد، این راه نماز اول وقت، خضوع در نماز و خشوع در نماز می‌خواهد، این راه تمسک به قرآن می‌خواهد.

بعد آن به پیامبر می‌فرماید: «انّ ناشئةَ اللیل هی اشدُ وطئاً و اقومُ قیلاً» ای پیغمبر، این راه اراده قوی می‌خواهد و در این راه باید روی همه چیز پا گذاشت. تا برسی به خدا.

این جملاتی که عرض کردم دیگر یک دستورالعمل است، برای پیغمبر اکرم فقط نیست. برای ما لازمتر، برای ما بهتر، و اگر بخواهیم این آیه را تطبیق کنیم برای خودمان، اینگونه می‌شود ای طلبه بار سنگینی به دوش است؛ و آن بار نبوت، برای اینکه کار ما ادامه کار نبوت و کار ولایت است، «الذین یُبلغون رسالاتالله»؛ این الذین یُبلغون رسالاتالله که راجع به انبیا است، مصداق کاملش شما هستید. «الذین یُبلغون رسالاتالله و یَخشونه و لایَخشونَ احداً الاالله» مکرر گفتهام باز هم میگویم؛ تا می‌شود، این شب‌بیداری را داشته باشید این نماز شب ولو مختصر، این نماز اول وقت را به هر طور بشود، این نماز با تواضع با خشوع، مؤدب، اول وقت. اینها فراموش نشود.

مرحوم آیةاللهالعظمی، استاد آقای داماد؛ (آیةالله‌العظمی سیدمحمد محقق داماد)، وقتی به اینطور چیزها که می‌رسید، خیلی گریه می‌کرد. مثل باران گریه می‌کرد، به ما می‌گفت آقایان یک دفعه شیطان می‌آید، به من می‌گوید که ترویج تو، ترویج اسلام است، برای اینکه تو مرجعی، تو امام جماعت محلی، برای اینکه تو شهرت داری، لذا ترویج تو ترویج اسلام است. پس، هر کسی که مروج تو باشد مروج اسلام است، پس باید احترامش کنی، و تا می‌شود او را نگاهداری برای اینکه برای اسلام است. و می‌گوید که تخریب تو، تخریب اسلام است. اگر کسی پشت‌سر تو غیبت کند، اگر کارشکنی کند این تخریب اسلام است، و هرکس تخریب اسلام کند باید او را بکوبی، هر جوری هست باید نابودش کنی، باید بکوبی او را، برای اینکه تخریب تو می‌کند، تخریب اسلام است، لذا او را می‌کوبید! هر وقتی گریه‌های مرحوم آقای داماد به یادم می‌آید موهای بدنم، سیخ می‌شود؛ چه حرف خوبی، واین حرفها هم دو قسم است. گاهی از الهاماتی است که به این بزرگان داده می‌شود. گاهی هم نه، از بزرگان، سینه به سینه... تا به او می‌رسد و علی کل حالٍ دُرّ است.

منبع: پایگاه اطلاعرسانی آیةالله‌العظمی مظاهری


خروج
پنج شنبه ١٠ مهر ١٣٩٩
جستجوی وب
کانال تلگرام
با افق حوزه به روز باشید
با
کانال تلگرام