*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی >  ویژه‌نامه‌ها > افق پارسایی > افق پارسایی6 


افق پارسایی6 شماره خبر: ٣٥١٦٩٨ ١٣:٤٠ - 1393/07/14    ارسال به دوست نسخه چاپي


رهنمودهای اخلاقی فقیه وارسته آقامیرحسین قزوینی


جناب اقدس الهی، تعالی شأنه، را در هر حال حاضر و بر خود ناظر دانسته، در مقام خوف و خشیت به اوامر، مؤتمر و از نواهی منتهی بوده و در آشکار و نهان، فضیلت تقوا را شعار خود ساخته، پا از اندازه شریعت غرا بیرون نگذارد و ...

1. جناب اقدس الهی، تعالی شأنه، را در هر حال حاضر و بر خود ناظر دانسته، در مقام خوف و خشیت به اوامر، مؤتمر و از نواهی منتهی بوده و در آشکار و نهان، فضیلت تقوا را شعار خود ساخته، پا از اندازه شریعت غرا بیرون نگذارد و بر تقدیر عروض اثم و گناه با استغفار و توبه و انابه و ندامت، به زودی تدارک مافات نماید.

2. دوام ذکر حق به قلب و لسان که لمحهای به غفلت نگذارند و ساعت را غنیمت شمارد و به غیرفایده، ایام مهلت را از دست ندهد که هر ساعت، گوهر گرانبهایی است که جمیع دنیا و مافی‌ها با آن برابری نمینماید.

3. توکل و واگذاشتن امور به ولی حقیقی و پناه بردن به جناب مقدس اوست، تعالی شانه. که در هیچ حال به رأی و تدبیر خود اعتماد ننموده، اتکال به ذات بیزوال نموده، آنچه منعم حقیقی درباره او تقدیر نماید، راضی بوده، جناب متعال را متهم در قضا نداند و ضیق قلب و سخط اقدار را از صفحه دل بزداید.

4. دوام یاد مرگ و مستعد بودن برای نزول فرض است که مکرر در نصب عین خود دانسته، لمحهای غافل نشود که غفلت، باعث و بال دنیا و آخرت است و تهیه اسباب سفر آخرت از وصیت و آماده کردن کفن و غیر آن از ضروریات را لازم داند که با ترک استعداد هر چند عمر یابد مرگ او فجأة خواهد بود.

5. مداومت بر استغفار و طلب آمرزش است و ساعات روز و شب، خصوصاً در اعصار و اسحار؛ چه در وصیت حضرت لقمان که برای ولد خود فرموده مسطور است: «بسیار بگو: اللهم اغفرلی» پس به تحقیق که برای جناب احدیت، وقتهایی چند میباشد که در آن وقت رد سائلی از درگاه عزت و جلالت نمینماید. پس دائمالاوقات باید در دعا بود، شاید دعا در ساعتی از ساعات به هدف اجابت رسد.

6. سعی نمودن در صله ارحام و احسان به آنهاست که منشأ رفع درجات و برکت مال و طول اعماد و رضای حضرت کردگار است، هر چند سلام دادن بوده باشد. هرگاه غیر از آن ممکن نشود، خصوصاً والدین که حقوق ایشان بیشمار و عقوق، موجب خسران و وبال است خواه در حیات و خواه در ممات.

7. معاشرت با مردم دنیا، بهعنوان مدارا، در خور فهم و تاب عقل ایشان معامله نمودن و اعراض نمودن در معارف از آنچه ایشان منکر میشمارند و به عقل ناقص راست نمیآرند و مزاوله و حسن خلق و کظم غیظ و تواضع و رفع کبر و عجب و خودبینی و خیلاء و نخوت و درخواست اصلاح اعمال خود و ایشان از درگاه احدیت است و سر رشته جمیع امور در اخذ به تقوا و پرهیزکاری و دام مراقبه و نگهبانی، جناب اقدس الهی، تعالی شانه، و توسل به اهلبیت اطهار(ع)، فیاللیل والنهار میباشد.

منبع: مجله حوزه ـ شماره 53


خروج
پنج شنبه ١٠ مهر ١٣٩٩
جستجوی وب
کانال تلگرام
با افق حوزه به روز باشید
با
کانال تلگرام