*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی >  ویژه‌نامه‌ها > افق پارسایی > افق پارسایی6 


افق پارسایی6 شماره خبر: ٣٥١٦٩٣ ١٣:٢٤ - 1393/07/14    ارسال به دوست نسخه چاپي


اخلاص در تألیف


مرحوم میرمحمدصالح حسینی خاتون‌آبادی در کتاب حدائق‌المقربین می‌نویسد که عده‌ای از علمای بزرگ شیعه از قبیل حمدانی قزوینی و عبدالجباربن عبدالله مقری و حسن‌بن بابویه مشهور به حسکا، در بغداد راجع به کتاب نهایة شیخ طوسی و ترتیب ابواب و فصولش سخنانی گفتند. هریک به زبانی اعتراض بر شیخ نمودند، و متفقاً رأی دادند که ...

Normal 0 false false false EN-US X-NONE AR-SA

مرحوم میرمحمدصالح حسینی خاتونآبادی در کتاب حدائقالمقربین مینویسد که عدهای از علمای بزرگ شیعه از قبیل حمدانی قزوینی و عبدالجباربن عبدالله مقری و حسنبن بابویه مشهور به حسکا، در بغداد راجع به کتاب نهایة شیخ طوسی و ترتیب ابواب و فصولش سخنانی گفتند. هریک به زبانی اعتراض بر شیخ نمودند، و متفقاً رأی دادند که خالی از عیب نیست. همگی برای زیارت عازم نجف شدند. این موضوع در زمان حیات شیخ بود. باهم قرار گذاشتند، سه روز روزه بگیرند و غسل کنند، شب جمعه از حضرت امیرالمؤمنین(ع) بخواهند که آنحضرت امر کتاب را برایشان واضح نمایند.

اعمال را انجام دادند، در شب جمعه حضرت علی را در خواب دیدند که فرمودند: در فقه اهلبیت کتابی که به مسایلش بتوان رجوع نمود مانند نهایه شیخ -همان کتابی که دربارهاش اختلاف دارید- نوشته نشده و علت این ارزش آن است که مصنف در راه رضای خدا با اخلاص آن را نوشته؛ راجع به موضوعات کتاب شک نکنید، به مسایلش عمل نمایید و فتوی بدهید؛ نهایه شیخ بهواسطه ترتیب و تفصیلی که دارد شما را از سایر کتب بینیاز میکند.

همین که از خواب بیدار شدند، هریک اظهار کردند درباره نهایه خوابی دیدهایم. قرار بر این شد که جداگانه هر کدام تفصیل رؤیای خود را بنویسد آنگاه با یکدیگر مطابقه نمایند تا تعیین شود در خوابها اختلافی وجود دارد یا نه. پس از نوشتن و مطابقه کردن، معلوم شد اختلافی بین خوابها نیست. برای عرض تهنیت همگی خدمت شیخ رسیدند، همین که چشم شیخ طوسی به آنها افتاد، فرمود: آنچه من راجع به نهایه گفتم قبول نکردید تا از زبان امیرالمؤمنین در خواب شنیدید! سپس شیخ خواب خود را برای آنها نقل کرد.

همین موضوع باعث شد که علمای شیعه مدت مدیدی به فتاوی نهایه عمل میکردند؛ بهطوریکه عدهای از علما گفتهاند در میان شیعه پساز شیخ طوسی، هشتاد سال به نهایه او عمل میکردند.

منبع: روضاتالجنات/609خروج
جمعه ٠٤ مهر ١٣٩٩
جستجوی وب
کانال تلگرام
با افق حوزه به روز باشید
با
کانال تلگرام