*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی >  ویژه‌نامه‌ها > افق پارسایی > افق پارسایی6 


افق پارسایی6 شماره خبر: ٣٥١٦٩١ ١٣:٢٧ - 1393/07/14    ارسال به دوست نسخه چاپي


موانع سلوک از نگاه عالم عارف، حضرت آیةالله سیداحمد کربلایی


وقتی انسان به فکر حرکت می‌افتد و در صدد بر آوردن سر از پستی‌ها بر می‌آید، در وهله اول، شیطان در راه نزدیک شدن به عمل و انجام آن سنگ‌اندازی می‌کند، مشغولیت‌های دیگر برای او پیش آورده و جلوه ساختگی به کارهای بی‌نور و ...

وقتی انسان به فکر حرکت میافتد و در صدد بر آوردن سر از پستیها بر میآید، در وهله اول، شیطان در راه نزدیک شدن به عمل و انجام آن سنگاندازی میکند، مشغولیتهای دیگر برای او پیش آورده و جلوه ساختگی به کارهای بینور و فروغ می‌دهد. آنگاه که انسان از این [عقبه] گذر کرد و اندیشه خود را با کمک الهی به عزم تبدیل ساخت و در ساحل عمل قرار گرفت، تلاش میکند که او را در «هاویه ریا» گرفتار سازد و با تصرف در قوه تخیلیه او، سمت عمل را شیطانی کند وانگیزههای باطل برای او به گونه حق جلوه دهد.

با گذر از این «عقبه کئود» باز هم سالک را راحت نمیگذارد، او را به دام «غفلت» مبتلا ساخته بقاء بر «نیت قربیه» را از او میگیرد، در این راستا خیالات و بافتههای مطالق رسوبات نفسانی تطهیر نشده و ساخت روحی او میتراشد و دوام عمل را مشوش میسازد.

اگر به کمک الهی ازاین مرحله سربلند بیرون آمد، باز هم ازاو دست برندارد، او را به «سمعه» گرفتار میسازد. چنانچه این دام را پشت سر نهاد، دام عظیم «غرور» را بر سر راه او میگستراند، چه کماند آنانی که از این دام سالم رهند. با گذر از این دام نیز باید با تکیه بر خدا و مراقبت شدید جلو رفت وگرنه در دامهای نامرییتری مانند «قناعت» و «رکورد» گرفتار آید و در این گردونه معاذالله عوامل نزول و پستیگرایی دوباره جوانه زده و او را به «اسفلالسافلین» کشاند. بنابراین از جانب خداوند فیاض که سفره عطایای او در همه جا و همه وقت گسترده است، منعی نیست.

مانع در خود ماست، یا ظرفیت و لیاقت نزول آن [فیوضات] را در خود ایجاد نکردهایم و یا در طلب آن کاهل بودهایم.


خروج
يکشنبه ٣٠ شهريور ١٣٩٩
جستجوی وب
کانال تلگرام
با افق حوزه به روز باشید
با
کانال تلگرام