*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی >  ویژه‌نامه‌ها > افق پارسایی > افق پارسایی5 


افق پارسایی5 شماره خبر: ٣٥١٦٨٤ ١٢:٢٨ - 1393/07/14    ارسال به دوست نسخه چاپي


توصیه‌های اخلاقی و علمی آیةالله‌العظمی فاضل لنکرانی(ره)


تفقه در دین، تنها آشنایی با مسائل دینی مربوط به خود انسان و تقلید نیست؛ بلکه منفعت آن فراتر از منافع شخصی است و به عموم مسلمانان برمی‌گردد. فقاهت در دین به معنای فهم و درک ظرافت‌های آیات قرآن، روایات معصومین و معارف بلند اسلام است.

تفقه در دین، تنها آشنایی با مسائل دینی مربوط به خود انسان و تقلید نیست؛ بلکه منفعت آن فراتر از منافع شخصی است و به عموم مسلمانان برمیگردد. فقاهت در دین به معنای فهم و درک ظرافتهای آیات قرآن، روایات معصومین و معارف بلند اسلام است.

یک روحانی میبایست لااقل یک دوره تفسیر قرآن را ببیند، بحث عقاید، سیاست و بحثهای اجتماعی دیگر هم این چنین است. روحانی امروز باید مجموعهای از معارف اسلام باشد و البته این منافاتی با رشتههای تخصصی ندارد.

برادران عزیز! انسان تا نعمتی در اختیار اوست، واقعیت و ارزش آنرا درست درک نمیکند؛ ولی وقتی خدای ناکرده آن نعمت از او سلب شد، تازه ارزش و اهمیت آنرا درک میکند.

مرحوم مدرس با این که در مسائل سیاسی کاملاً وارد بود، می‌فرمود: اهل علم کسی است که اگر میخواهد در یک شهری حتی برای یک روز اقامت کند همان یک روز هم باید یک جلسه درس و بحث را ـ هرطوری شده- داشته باشد تا طلبهها از او استفاده کنند و او با طلبهها حشر و نشر داشته باشد. اهل علم همیشه با مسائل علمی رابطه دارد.

این نظام و حاکمیت اسلام در کشور ما از نعمتهای الهی است و شکرانه این نعمت، استفاده هرچه بیشتر برای رشد علمی به منظور خدمت به اسلام است.

در چنین موقعیت حساس، به همه طلاب علوم دینی، بهویژه برادرانی که از نیروی جوانی بهرهمندند- بیشتر سفارش میکنم که الان فرصت خوبی در اختیار شما است. موقعیت را مغتنم شمرده، برای این فرصتها، صدها برابر بیشتر از طلا ارزش قائل شوید. خودتانرا به تمام تجهیزات علمی و تبلیغی در برابر توطئههایی که بر ضد عقیده و مملکت ما میشود مجهز کنید.

شما باید در آینده به عنوان سرمایههای علمی حوزه علمیه، نهتنها برای مجالس عمومی، بلکه برای مجالسی که دویست استاد دانشگاه در آن حضور دارند، مسائل اسلام را به نحوی تحلیل کنید که آنان بپذیرند و شیفته استدلال، منطق و بیان روحانیت گردند و بیشک، رسیدن به چنین درجهای، به کار و کوشش و تلاش فراوان نیاز دارد و این همان مسئولیتی است که متوجه ما است.

یکی از اموری که باید در این زمان با آن آشنا باشیم، راه گسترش، تبلیغ و نفوذ معارف اسلامی در جامعه خود و دیگر جوامع است، و نیز درک اینکه چگونه می‌توان از این موقعیت بهترین استفاده را برد.

برای روحانی تشخیص موقعیت زمانی و این که مردم با چه نگرشی به او مینگرند و از او چه انتظاری دارند بسیار لازم و ضروری است. اگر ما موقعیت زمانی خود را خوب تشخیص دهیم احساس خواهیم کرد که یک روحانی چقدر برای اسلام مورد نیاز است! چقدر باید سرمایه علمی داشته باشد؟ چقدر باید به اسلام و سلاح علم و تقوا مجهز باشد؟ به نظر من در این صورت دیگر یک لحظه هم بیکار نخواهیم نشست.

وظیفه روحانیت و حتی روحانیانی که در مشاغل دولتی و نهادها و سازمانهای دیگر مشغول کارند، که افرادی زیر دست آنان کار میکنند، یا مردم به آنان مراجعه کرده و گرفتاریشان را مطرح میکنند، بسیار سنگین است.

ممکن است شخصی از ناحیه دارایی پدر یا از طریق دیگر دارای مکنت فراوانی هم باشد، ولی چون طلبه است مجاز نیست که پا را از حد طلبگی فراتر بگذارد؛ چراکه مردم از شما چنین انتظاری ندارند.

برخی تصور میکردند وقتی انقلاب پیروز و مستقر شد، با خیال راحت و بهتر از سابق به استراحت میپردازند؛ ولی مسئله طور دیگری شد و انقلاب برای هر یک از من و شما سرتا پا مسئولیت بهوجود آورد.

من مکرر عرض کردهام: اگر ما در زمان طاغوت روزانه هشت ساعت درس میخواندیم، اینک باید تحقیقاً شانزده ساعت، صرف درس و مطالعه کنیم.

ما در برابر علوم اسلامی، مانند یک قطره در مقابل دریا هستیم؛ یعنی هر بخش و هر شعبه از علوم اسلامی یک عمر میطلبد و ما هم یک عمر بیشتر نداریم؛ و از سوی دیگر باید از همه این علوم حظ و بهرهای ببریم؛ جمع بین اینها اقتضا می‌کند که از همین نیروی جوانی و نشاطی که برای ما آماده است حداکثر استفاده را ببریم.

بر ما لازم بلکه از لازم هم بالاتر، الزام و اشدُّ ضرورتاً است که وحدت را در کشور و اتحاد و انسجام را در حوزه حفظ کنیم.


خروج
جمعه ٢٧ فروردين ١٤٠٠
جستجوی وب
کانال تلگرام
با افق حوزه به روز باشید
با
کانال تلگرام