*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی >  ویژه‌نامه‌ها > افق پارسایی > افق پارسایی5 


افق پارسایی5 شماره خبر: ٣٥١٦٨٢ ١٢:٢٧ - 1393/07/14    ارسال به دوست نسخه چاپي


قسمتی از وصیت‌نامه آیةالله میرزا محمدباقر موسوی خوانساری(ره) صاحب روضات‌الجنات


هان پسرم نور دیده‌ام! خدا تو را در هر دو سرا رحمت کناد! بر تو باد پاس پیروی‌ها و بندگی‌های الهی و دوری از گناهان و بدی‌ها. از افراد بد دوری گُزین و با خوبان یار و همراه باش. از اندک عمر باقی‌مانده در به‌دست آوردن آن‌چه تو را در روز قیامت سود دهد بهره گیر. روزی که بر ستمکاران بسیار دشوار است و بر غافلان و ...

هان پسرم نور دیدهام! خدا تو را در هر دو سرا رحمت کناد!

بر تو باد پاس پیرویها و بندگیهای الهی و دوری از گناهان و بدیها.

از افراد بد دوری گُزین و با خوبان یار و همراه باش.

از اندک عمر باقیمانده در بهدست آوردن آنچه تو را در روز قیامت سود دهد بهره گیر. روزی که بر ستمکاران بسیار دشوار است و بر غافلان و ناخوداندیشان ناخوشایند و سخت.

فرزندم دلبندم! خدا تو را بر انجام خوبی و پرهیزکاری موفق بدارد. به پدر و مادرت چه در دار دنیا باشند یا در سرای آخرت، نیکی کن؛ زیرا آنکه عاق پدر و مادر شود، نه دنیا دارد و نه آخرت؛ و پس از مردنش فرزندانش او را از یاد ببرند.

برای پدر و مادرت در همه عمر دعا کن؛ چه خدا در قرآن تو را به دعا برای آن دو فرا میخواند: «وقل ربّ ارحمهما کما ربّیانی صغیرا».

نماز و روزههای قضای پدر و مادرت را به اندازه توان بهجای آور.

اگر میتوانی به نیابت از آنان حج بگزار و انفاق کن و به گاه پذیرش دعا به یادشان باش و برای آنان دعا کن تا خدا عمرت را دراز کند و کارهایت را سامان بخشد.

با خلق خدا مهربان باش و به آنان مهر بورز.

نیاز مردم را برآور و نیازهای آنان را بر نیازها و خواستههای خود پیش بدار؛ زیرا کسی که به مردم مهر ورزد، در دنیا و آخرت عزیز و گرامی باشد.

زیارت مشاهد مشرفه و بقعههای مبارکه را ترک مکن.

فراگیری دانش دین تهذیب و تکمیل نفس نشر و گسترش دین را سرلوحه کار خویش کن و برنامهریزی برای بهسازی معیشت خویش و اداره زندگی را نیز فراموش مکن.

اگر خدا حاجت و نیاز برادر مؤمنت را به تو واگذارد، مباد در برآوردن آن درنگ ورزی! که خدا در دنیا و آخرت پست و رسوایت خواهد کرد.

به کهنسالان احترام بگذار؛ حقوق آنان را در این سرا و آن سرا، پاس بدار؛ بهویژه عموهایت که بسان پدر بر تو مهر میورزند.

به اندازه توان صله رحم کن و به دوست و همسایه آزار مرسان.

شب هنگام که چشمها آرمیدهاند، تو بیدار شو و به درگاه خدا نیاز بر، تا با خوشی وارد بهشت شوی.

بهرهات را از دنیا فراموش مکن. به همه نیکی کن همانگونه که خدا به تو اینهمه نیکی میکند. زمین را با گناه می‌آلود چه بیگمان خدا سرکشان را دوست ندارد.

منبع: پایگاه اطلاعرسانی حوزه


خروج
جمعه ٢٧ فروردين ١٤٠٠
جستجوی وب
کانال تلگرام
با افق حوزه به روز باشید
با
کانال تلگرام