*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی >  ویژه‌نامه‌ها > افق پارسایی > افق پارسایی5 


افق پارسایی5 شماره خبر: ٣٤٣١٤٩ ٠٩:٥٣ - 1393/03/13    ارسال به دوست نسخه چاپي


امام، بیت‌المال و حاج احمدآقا


امام خمینی در خصوص دقت در مصرف و هم‌چنین پرهیز از مصرف بی‌جا می‌فرمودند: بازارهای کشورهای اسلامی، مراکز رقابت کالاهای غرب شده است و سیل کالاهای تزیینی مبتذل و اسباب‌بازی‌ها و اجناس مصرفی به سوی آن‌ها سرازیر است و همه ملت‌ها را آن‌چنان مصرفی بار آورده‌اند که گمان می‌کنند بدون این اجناس آمریکایی و اروپایی و ژاپنی و دیگر کشورها زندگی نمی‌توان کرد. زياده‌روي به نحو غيرمتعارف حرام است و ...


امام خمینی در خصوص دقت در مصرف و همچنین پرهیز از مصرف بیجا میفرمودند:

بازارهای کشورهای اسلامی، مراکز رقابت کالاهای غرب شده است و سیل کالاهای تزیینی مبتذل و اسباببازیها و اجناس مصرفی به سوی آنها سرازیر است و همه ملتها را آنچنان مصرفی بار آوردهاند که گمان میکنند بدون این اجناس آمریکایی و اروپایی و ژاپنی و دیگر کشورها زندگی نمیتوان کرد. زيادهروي به نحو غيرمتعارف حرام است و چنانچه موجب اتلاف و ضرر باشد، موجب ضمان است.

حجةالاسلام والمسلمين محمدحسن رحيميان میگوید: در جماران بعداز اينكه اتاقى در مجاورت اتاق كار امام براى حاج احمدآقا ساخته شد، با توجه به اينكه در دو ضلع آن، ايوان باريكى به ارتفاع حدود 5/1متر از كف حياط بود، نردهاى فلزى را روى لب ايوان نصب كردند. حاج احمدآقا برايم نقل كرد ـنقل به مضمونـ كه يكروز امام سرزده به اينطرف آمدند و وقتی كه ديدند بعداز اتمام اتاق، بازهم كار جديدى روى ايوان انجام شده است، با تلخى، به اينكار و هزينه جديد اعتراض كردند. حاج احمدآقا میگفت: در ذهنم خطور كرد كه الان جوابى به امام مىدهم كه بهخوبى قانع شوند! على (فرزند حاج احمدآقا) در آنزمان دو سه ساله بود و بسيار مورد علاقه امام، خدمت امام عرض كردم: على نوپاست و مدام اينجا میآيد، اگر از اين ايوان به پائين بيفتد، ضربه مغزى مىشود؛ به همين جهت نرده را درست كرديم. امام درنگى كردند و فرمودند: «انسان، قدم به قدم طاغوتى مىشود! در هر قدم هم براى خود دلایلى پيدا مىكند!»

حضرت امام با نارضايتى فرمودند:  اين درست است كه حفظ جان، تغذيه، مسكن، لباس، وسيله نقليه و... براى انسان واجب است؛ اما چگونه؟ و با چه قيمتى؟ اگر انسان راه زيادهروى و زيادهخواهى را در امور مادى در پيش گرفت، در چه نقطهاى متوقف مىشود؟ مخصوصاً براى مسئولان كه از يكسو دسترسى آنها به امكانات، بيشتر است؛ و از سوى ديگر، رفتار و كردار آنان روى جامعه تأثير صدچندان دارد.

طاغوتها معمولاً از قدم اول طاغوتى نبودهاند. با غفلت و گم كردن راه درست، در خط طاغوتىشدن قرار مىگيرند و آرام آرام پيش مىروند؛ و در هر مرحلهاى که قرار مىگيرند، به پشت سر خود و كسانى كه سطح زندگىشان پائينتر است، نگاه نمىكنند تا احساس طاغوتىشدن به آنها دست ندهد! بلكه با نگاه به بالادست خود در امور مادى، بازهم خود را مستضعف و سادهزيست مىپندارند! و با توجيهات و تسويلات گوناگون و تحت عنوان رفع نيازها، و تأمين ضرورتها، جلوتر مىروند و به مراحل بالاتر طاغوتىشدن دست مىيازند!

اما انسانهاى الهى، همواره با فقرا همنشينى و معاشرت مىكنند و در زندگى مادى خود را با تهيدستتر از خود مىسنجند؛ و به اين ترتيب، از پوسته خودبينى، به فضاى نوعدوستى مىرهند و در برابر فقرا، از آنچه دارند، خود را شرمگين و در پيشگاه خداوند، خود را شاكر و صابر مىيابند؛ و از سوى ديگر، در عرصه امور معنوى، بالاتر از خود را مىجويند و خويشتن را با فراتر از خود مقايسه مىكنند. دچار عُجب و خودبينى و ركود نمىشوند و همواره براى صعود و عروج به مراتب بالاتر، مىكوشند.

امام، اينگونه بودند؛ و فرزندان و شاگردانشان را اينگونه تربيت كردند. و چنين بود كه مرحوم احمدآقا با همه وجود در خدمت امام و انقلاب و نظام بود و با آنكه همواره چه قبل يا بعداز انقلاب در سايه امام و منزلتى كه در نظام داشت. هر نوع امكاناتى براى او قابل دسترسى بود، ليكن هرگز دست به دنيا و مظاهر دنيا نيآلود و حتى از انبوه اموالى كه به عنوان هديه و نذر تقديم امام مىشد، همچون امام هيچ ذخيرهاى را براى خود نياندوخت و همچون امام، از حداقل امكانات مادى بهره گرفت و در خانه استيجارى زندگى كرد و در همان خانه از دنيا رفت. رحمةاللهعليه وعلى والدهالكريم.

(یادها و یادداشتهایی از زندگی امام خمینی)خروج
جمعه ٢٧ فروردين ١٤٠٠
جستجوی وب
کانال تلگرام
با افق حوزه به روز باشید
با
کانال تلگرام