*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی >  ویژه‌نامه‌ها > افق پارسایی > افق پارسایی5 


افق پارسایی5 شماره خبر: ٣٤٣١٤٥ ٠٩:٤٣ - 1393/03/13    ارسال به دوست نسخه چاپي


خاطرات خواندنی تنها محافظ زن از امام خمینی مرضیه حدید‌چی (دباغ)


٭ چطور می‌توان از حضرت امام الگو گرفت من به شما می‌گویم که امام چگونه زندگی می‌کردند تا شما بدانید که باید این‌طور رفتار کنید و چه ویژگی‌هایی داشته باشید. زمانی بود که نفت در ایران گران شد. امام قدس‌سره که آن‌زمان در نوفل‌لوشاتو بودند دستور دادند که بخاری را خاموش کنند. در لباس پوشیدن و غذا خوردن هم همین‌قدر رعایت می‌کردند. ناهار برایشان آب‌گوشت می‌پختم و ...


٭ چطور می‌توان از حضرت امام الگو گرفت

من به شما میگویم که امام چگونه زندگی میکردند تا شما بدانید که باید اینطور رفتار کنید و چه ویژگیهایی داشته باشید. زمانی بود که نفت در ایران گران شد. امام قدسسره که آنزمان در نوفللوشاتو بودند دستور دادند که بخاری را خاموش کنند. در لباس پوشیدن و غذا خوردن هم همینقدر رعایت میکردند. ناهار برایشان آبگوشت میپختم و شب نان و پنیر میخوردند.

٭ امام هیچ‌وقت عصبانی نشد

امام قدسسره هیچوقت عصبانی نمیشدند. بهعنوان مثال ایشان از رفتن دختران به خانه همسایه حساسیت داشتتد. یکبار که متوجه این موضوع شدند شاخه درخت را کندند و گفتند اگر یکبار دیگر بروید شما را با این میزنم. اما همه میخندیدند و میدانستند امام هیچوقت کسی را نمیزند.

٭ دوری از افراط

حضرت امام نسبت به نظافت اهمیت میدادند اما افراط نمیکردند. (در نوفللوشاتو) یکروز زمستانی بود و برف آمده بود. کلاهشان را شسته بودم و میخواستم بر روی بند حیاط بیندازم اما دیدم اینطور خشک نمیشود. کلاه را دستم گرفته بودم و دور اتاق میچرخیدم که ببنیم کجا میتوانم آویزانش کنم. میخواستم یک میخ روی دیوار پیدا کنم و روی آن بگذارم. امام گفتند: چه میکنی؟ عرض کردم. پرسیدند: چرا روی بخاری نمیاندازی؟ گفتم: آخر اینجا را از غیرمسلمانها گرفتهایم. گفتند: شما به چشم دیدید که روی بخاری دست کشیده باشند؟ گفتم نه؛ گفتند: پس پاک است.

٭ مرد حق ندارد به همسرش دستور بدهد

گاهی خانم فراموش میکردند که چراغ راهرو را خاموش کنند؛ امام که متوجه میشدند، مشغول هرکاری بودند، بلند میشدند و چراغ را خاموش میکردند. خانم ناراحت میشدند و میگفتند: آقا من سرپا هستم، چرا به خودم نگفتید؟ میگفتند: مرد حق ندارد به همسرش دستور بدهد.

٭ بهترین الگو در امر به معروف و نهی از منکر

یکروز که امام در منزل بودند، به ایشان خبر دادند که نوههای دختر ایشان بین راه مدرسه و خانه، رفتهاند و بستنی خوردهاند و در همانزمان بگو بخند داشتهاند. امام از شنیدن این ماجرا خیلی ناراحت شدند؛ شروع کردند در حیاط راه رفتن، تا دخترها به خانه برسند. جلوی در خانه پردهای بود. امام به آنها گفتند که همانجا پشت پرده بمانند و یکی یکی بیایند پیش ایشان. امام از آنها سؤال کردند کجا بودند و چه میکردند که دیرتر به خانه آمدهاند؟ آنها هم توضیح دادند. امام آنها را نه دعوا کردند و نه سرشان داد زدند، بلکه خیلی محبتآمیز گفتند: بهتر نبود بستنیها را به خانه میآوردید و پایتان را در آب خنک حوض میانداختید و کنار دخترخالهتان باهم بستنی میخوردید و میگفتید و میخندیدید؟!

نوه امام میگوید که از آنروز تا وقتی ازدواج کرده بود، حس بدی نسبت به این داشت که بیرون چیزی بخورد. از بستنی هم بدش آمده بود. میگفت به خاطر یک بستنی، دل پدربزرگم را بهدرد آوردهام.

٭ حجاب برتر از منظر امام خمینی

امام خمینی چادر را حجاب برتر میدانستند و میفرمودند: «حجاب ایران، حجاب اسلام، همین مقدارهاست. اسلام اینجا و آنجا ندارد. لکن یک جهات خارجى گاهى در کار هست. به طورى که یک مفسده‏اى باشد، یک اختلاف اخلاقى بشود، یک- عرض مى‏کنم- چیزهایى باشد، البته آنوقت باید جلوگیرى بشود؛ اما اگر نباشد اینطور، و ساده باشد و مثل سایرین با سادگى باشد، نه؛ بىچادر (با مانتو) مانع ندارد.»  صحیفه نور؛‏3/499

یکبار در مهران، پایم صدمه دید و من با عصا و با همان مانتو و شلوار خدمت امام رفتم تا گزارش بدهم. امام فرمودند: اگر چادر ندارید، بگویم احمد برایتان بخرد! عرض کردم: نه حاج آقا! چون به کوه میرفتم و اسلحه روی دوشم بود و فشنگ به کمرم و قمقمه به پهلویم و گاهی هم باید سهپایه تیربار را روی دوش میگرفتم، چادر سرکردن برایم دشوار بود. فرمودند: چادر برای زن بهتر است. من از آنروز چادر سر کردم.

(مصاحبه سایت ساجد با خانم مرضیه حدیدچی معروف به «طاهره دباغ»)


خروج




جمعه ٢٧ فروردين ١٤٠٠
جستجوی وب
کانال تلگرام
با افق حوزه به روز باشید
با
کانال تلگرام