*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی >  ویژه‌نامه‌ها > افق پارسایی > افق پارسایی5 


افق پارسایی5 شماره خبر: ٣٤٣١٤١ ٠٩:٣٥ - 1393/03/13    ارسال به دوست نسخه چاپي


اخلاق، استاد می‌خواهد


علم وقتی در این مرکز خبیث (نفسِ تزکیه نشده) وارد شود، شاخ و برگ خبیث به بار آورده، شجره خبیثه می‌شود. کسب فضایل و مکارم انسانی و موازین آدمیت از تکالیف بسیار مشکل و بزرگی است که بر دوش شما است. گمان نکنید اکنون که مشغول تحصیل علوم شرعیه می‌باشید و ...


٭ نقش عالمان ربانی و تهذیب نفس

علم وقتی در این مرکز خبیث (نفسِ تزکیه نشده) وارد شود، شاخ و برگ خبیث به بار آورده، شجره خبیثه میشود. کسب فضایل و مکارم انسانی و موازین آدمیت از تکالیف بسیار مشکل و بزرگی است که بر دوش شما است. گمان نکنید اکنون که مشغول تحصیل علوم شرعیه میباشید و فقه که اشرف علوم است، میآموزید، دیگر راحتید و به وظایف خود عمل کردهاید.

٭لطیف‌ترین و دقیق‌ترین علم

چهطور شد علم و اصول به «مدرس» نیاز دارد، درس و بحث میخواهد. برای هر علم و صنعتی در دنیا استاد و مدرس لازم است، کسی خودرو و خودسر در رشتهای متخصص نمیگردد، فقیه و عالم نمیشود، لیکن علوم معنوی و اخلاقی که هدف بعثت انبیاء و از لطیفترین و دقیقترین علوم است، به تعلیم و تعلم نیازی ندارد و خودرو و بدون معلم حاصل میگردد؟!

٭زینت اهل‌بیت باشیم

«شما مربوط به رسولالله هستید، شما با ورود به حوزههای علمیه خود را به فقه اسلام، رسولاکرم و قرآن کریم مرتبط ساختهاید. اگر عمل زشتی مرتکب شدید به آنحضرت برمیخورد، بر ایشان گران میآید. ممکن است خدای نخواسته شما را نفرین کند. راضی نشوید که رسولخدا و ائمه اطهار نگران و محزون گردند.

٭حُسن سلوک با خلق خدا

با خلق خدا حسن سلوک داشته، نیکو معاشرت کنید و با نظر عطوفت و مهربانی به آنان بنگرید... با بندگان خوب و صالح خدا نیکی کنید: آنان را که عالماند به خاطر علمشان، کسانی را که در صراط هدایتاند بهخاطر اعمال نیکشان و آنان را که جاهل و ناداناند چون بندگان خدایند احترام نمایید؛ خوشرفتاری کنید؛ مهربان باشید؛ صداقت و برادری داشته باشید؛ مهذب شوید، شما که میخواهید جامعهای را تهذیب و ارشاد کنید.

٭ با چه کسی مجالست کنیم؟

«اگر عالم ورع و درستکاری در یک جامعه یا شهر و استانی زندگی کند، وجود او باعث تهذیب و هدایت مردم آن سامان میگردد، اگر چه لفظاً تبلیغ و ارشاد نکند. ما اشخاصی را دیدهایم که وجود آنان مایه پند و عبرت بوده، صرف دیدن و نگاه به آنان باعث تنبّه میشد.

منبع: مبارزه با نفس یا جهاد اکبر


خروج
جمعه ٢٧ فروردين ١٤٠٠
جستجوی وب
کانال تلگرام
با افق حوزه به روز باشید
با
کانال تلگرام