*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی >  ویژه‌نامه‌ها > افق پارسایی > افق پارسایی5 


افق پارسایی5 شماره خبر: ٣٤٣١٣٨ ٠٨:٣٨ - 1393/03/13    ارسال به دوست نسخه چاپي


امام از منظر بزرگان و یاران


هنوز هیچ بیانی نتوانسته عظمت امام و عظمت فقدان او را باز گوید و هنوز هیچ زبان گویایی نتوانسته مرثیه او را بسراید، پیش از این در هر مصیبتی ما به او پناه می‌بردیم و او وزن و مقدار آن را در بیان خود به ما می‌فهمانید و هم ما را تسلی می‌داد. اما امروز کجاست آن میزان عظیم که وزن و مقدار این مصیبت (فقدان امام راحل) را بسنجد و کیست آن دریا دلی که ...


٭ مقام معظم رهبری، حضرت آیةالله خامنه‌ای

هنوز هیچ بیانی نتوانسته عظمت امام و عظمت فقدان او را باز گوید و هنوز هیچ زبان گویایی نتوانسته مرثیه او را بسراید، پیش از این در هر مصیبتی ما به او پناه میبردیم و او وزن و مقدار آن را در بیان خود به ما میفهمانید و هم ما را تسلی میداد. اما امروز کجاست آن میزان عظیم که وزن و مقدار این مصیبت (فقدان امام راحل) را بسنجد و کیست آن دریا دلی که جویبارهای خروشان و آشفته ما را در سینه پر عمق خود به سکینه و اطمینان تبدیل سازد؟

(فصلنامه علمی - پژوهشی انقلاب اسلامی، بهار1378)

................................................................

٭ آیةالله‌العظمی بروجردی

«چشم حوزه علمیه، به وجودشان روشن است و حوزه تدریس ایشان، سرآمد حوزههای دیگر و جای بس امیدواریهاست.

قصد دارم که در موقعیت مناسبی زیر بازوی جوانی را بگیرم که برای اسلام و مسلمین ثمربخش باشد.

(بررسی و تحلیلی از نهضت امام خمینی/101)

................................................................٭ آیةالله‌العظمی سیدمحمدهادی میلانی

حضرت آیةالله حاجآقا روحالله خمینی از مفاخر عالم اسلام و یکی از مراجع تقلید میباشند، موقعیت دینی و شخصیت اسلامی ایشان بر کسی پوشیده نیست.

(مجله نور علم، دوره سوم، شماره 31/134)

لیاقت رهبری را تنها فقیه سیاستمدار دارا است که عالم به زمان خویش باشد و در راه خدا از ملامت ملامتگران هراسی نداشته باشد و اکنون در این مشخصات کسی جز آیةالله خمینی نمیباشد.

(آیةالله میلانی مرجع بیدار/134 پاورقی)

................................................................


٭  آیةالله‌العظمی گلپایگانی

شخصیتی دعوت حق را لبیک اجابت گفت که با مجاهدت بزرگ و فداکاریها و رهبریهای قاطع و محکم خود اسلام را در عالم معاصر زنده کرد و ندای تکبیر توحید را به گوش جهانیان رسانید و مجد و عظمت مسلمانان را به آنان بازگردانید و فریاد کوبندهاش دلهای مستکبران ابرقدرت را به لرزه درآورد. مردی دنیای فانی را وداع نمود، که با اتکا به نصرت الهی و شجاعت و ایمانی انقلاب اسلامی ایران را به وجود آورد و بر جریان استبداد و استعماری که به این ملت استضعاف شده حکومت داشت، پایان داد و در همهجا مسلمانان مستضعفان را علیه تباهی برانگیخت. فقیهی بزرگ و مرجعی مسلم، که در زهد و عبادت و شب زندهداری و خوف از خدا و حقگویی و حقیقتطلبی و صفات ممتاز دیگر از آیات الهی بود.

(آیةاللهالعظمی گلپایگانی فروغ فقاهت/92)

................................................................

٭  آیةالله‌العظمی اراکی

ما در مدت پنجاهسال که با این شخص بزرگ آشنایی پیدا کردهایم، جز تقوا، دیانت، سخاوت، شجاعت، شهامت، بزرگی نفس، بزرگی قلب، کثرت دیانت و جدیت در علوم نقلی و عقلی و مقامات عالی در او نیافتیم و ندیدیم. مردی با تقوا به تمام معنی و فداکار اسلام به تمام معنی. این مرد قد مردانگی علم کرد و در مقابل کفر ایستاد و ید غیبی هم با او همراهی کرد بهطوری که محیرالعقول بود و در هیچ خانهای و زاویهای از زوایای مملکت باقی نماند مگر که گفته شد: مرگ بر شاه. او مانند جدش علیبن ابیطالب است، یک چنین کسی که کمیاب است و نظیر ندارد.

(مجله پیام انقلاب/شماره125)

................................................................

٭ آیةالله‌العظمی حاج میرزاهاشم آملی

با فاجعه دردناک و جانگداز رحلت حضرت آیةاللهالعظمی امام خمینی رضواناللهتعالیعلیه ملت مسلمان را اندوهی عمیق و غمی جانکاه فرا گرفت، شخصیت امام که جامع علم و عمل و ایثار و مجاهده بود توانست با رهبری خالصانه خویش در دنیایی که غرق در مادهپرستی، ظلم و جور بوده و هست کلمه اسلام و توحید را بلندآوازه سازد. از خداوند متعال میخواهم که مساعی جمیله و مجاهدات خستگیناپذیر معظمله را به رضوان و قرب خویش ماجور فرماید.

(سرگذشت‏های ویژه از زندگی امام خمینی/ 6/14- 15)

................................................................


٭ آیةالله‌العظمی مرعشی نجفی

«حضرت آیةالله آقای خمینی دامتبرکاته که یکی از مراجع عالم تشیع هستند، از اساطین روحانیت اسلام و مفاخر عالم تشیع بوده و میباشند.

(بر ستیغ نور/54-55)

................................................................
٭ آیةالله‌العظمی بهاءالدینی

«ما بیش از شصت سال امام را میشناختیم. ایشان از ابتدای امر متعبد بودند. در پنجاهسال قبل که شایع بود استاد فلسفهاند، در عین حال همه میگفتند ما چنین مرد حکیمی که تا این اندازه به مسایل، ائمه اطهار و اوضاع امور وارد باشد، سراغ نداریم. از نظر اخلاق هم بینظیر بودند. جلسات نشست او با شاگردانش که تشکیل میگردید، عاری از مساله استاد و شاگردی بود. نمیگفت: اینها شاگردان من هستند؛ این حرفها نبود، گاهی ریاست جلسه به دست شاگردان میافتاد، اما امام استاد جلسه بود. خلاصه اینکه از ابتدای تأسیس حوزه علمیه قم تاکنون ما برای امام نظیر نیافتیم و همه به خاطر خودسازی و تهذیب ایشان بوده است. اعتقاد ما این است که مثل امام خمینی در زمان فعلی نداریم. درک او فوق درکها و شجاعت ایشان فوق شجاعتهاست.

(آیت‏ بصیرت/79 و 141)

................................................................


٭ آیةالله‌العظمی فاضل لنکرانی

شهامت ایشان از حد و حصر بیرون است و دستگاه جبار طاغوت هم به این معنا پی برده بود که آنچه فشار، تهدید و زندان و تبعید در مورد امام به عمل آورد، کمترین اثری در روحیه ایشان نخواهد داشت و بلکه روز به روز بر اثر این مسایل مقاومتر و مصممتر میشود. (سرگذشت‏های ویژه از زندگی امام خمینی/6/311- 114)

تحولی را که امام در جامعه ایران پدید آورد شبیه همان دگرگونی است که رسولاکرم در مردم جاهلیت به وجود آوردند. او در پرتو اسلام نهتنها قوانین این آیین را پیاده کرد، بلکه به مردم ایران و جهان بینش داد و به مردم ایران به تمام معنا آزادی و استقلال اعطا نمود.

( مجله حوزه شماره 23/132 133)

................................................................


٭ آیةالله‌العظمی مکارم شیرازی

چگونه میتوان باور کرد مردی که مایه آن همه شور و حرکت و صاحب آن همه قدرت و عظمت بود، اکنون در میان ما نیست؟ ما به هرجا قدم میگذاریم، به هر ارگانی مراجعه میکنیم در هر اجتماعی وارد میشویم و به هر نماز جمعهای سر میزنیم، حضور او را لمس میکنیم. چگونه میتوان کسی را که آثار وجودیاش صحنه اجتماع را پر کرده و در هر جا گام مینهیم با اثر تازهای از او روبرو میشویم و کران تا کران عالم هنوز از او سخن میگویند، در صف مردگان دانست؟ (پرتوی از خورشید «ویژهنامه روزنامه رسالت» 12 خرداد 1378)

................................................................٭ حضرت آیةالله سیدمحمود طالقانی

«من از دوران طلبگی از نزدیک با ایشان بودهام و افکار و نظریات و حسن سوابق ایشان برای همه روشن است حضرت آیةاللهالعظمی خمینی از همان آغاز دارای تقدس خاص و از هر جهت ممتاز بوده و هستند». [مجله پیام انقلاب، شماره 40/ 26]

................................................................

٭ حضرت آیةالله مشکینی

امام امت با توکل به خدا قیام کرد و مردم را به نهضت دعوت کرد و پیروز شد. اگر ما میخواهیم بر شیطان بزرگ پیروز شویم باید با اتکا به الله به فرامین امام عمل کنیم. [یاد یار (ویژه اولین سالگرد رحلت امام خمینی) روزنامه جمهوری اسلامی، 13 خرداد 136/ 63]

................................................................

٭ آیةالله‌العظمی موسوی اردبیلی

امام (راحل) خصوصیتی داشتند که به هیچکس اجازه نمیدادند در حضورشان سخنچینی کنند و حتی در خلوتهایشان هم راجع به افراد به بدی صحبت نمیکردند، یعنی حتی در مورد افرادی که با ایشان بد بودند یا شنیده شده بود که با ایشان بد هستند و به حد تظاهر رسیده بود، به هیچوجه حتی در خلوت چیزی نمیگفتند و هیچگاه زبانشان به بدگویی باز نمیشد. امام حتی آن حالتی را که در سخنرانیها داشتند که گاهی تند میشدند، در وضعیت معمول اصلاً نداشتند و حتی تعابیر خفیف هم در مورد افراد به کار نمیبردند و اسامی افراد را با احترام میبردند، ولو این که طرف، قابل دشنام و بدگویی بود.


................................................................

٭ آیةالله‌العظمی سبحانی

امام خمینی، در روحیه عمیق و گسترده خود عناصر دور از هم را جای داده بود، او مظهر عاطفه و در عین حال قهرمان خرد بود، در برابر ناملایمات سخت متأثر و در برابر گردنکشان مقاوم و سرسخت بود، عارف و سالکی بود که متجاوز از شصت سال نماز شبش ترک نشد و با معبود خود راز و نیازی داشت و احیاناً مناجاتهای خود را در قالب شعر عرفانی ریخته است، غرق در تفکر بود ولی در عین حال سیاستمدار عادل، مدبر و رشیدی بود که با دست آهنین خود سکان کشتی کشور (ایران) را به ساحل نجات رسانید، فیلسوف موشکافی بود که به حق الهیات را خوب درک کرده و بلکه چشیده بود، ولی در مجال و قلمرو فقه انسانی عرفی بود که اندیشه خود را به حد یک پرسشگر عادی که مسأله را از امام میپرسید تنزل میداد.

[مجله حوزه سال ششم، شماره 32،/122- 123]

................................................................

٭ متفکر شهید آیةالله مرتضی مطهری

آن سفر کرده که صدها قافله دل همراه اوست؛ نام او، یاد او، شنیدن سخنان او، روح گرم و پرخروش او، اراده و عزم آهنین او، استقامت او، شجاعت او، روشنبینی او، ایمان جوشان او، زبانزد خاص و عام است یعنی جان جانان، قهرمان قهرمانان، نور چشم و عزیز روح ملت ایران، استاد عالیقدر و بزرگوار ما حضرت آیةاللهالعظمی خمینی حسنهای است که خداوند به قرن ما و روزگار ما عنایت فرموده است. قلم بیتابی میکند که به پاس دوازده سال فیضگیری از محضر آن استاد بزرگوار و به شکرانه بهرههای روحی و معنوی که از برکت نزدیک بودن با آن منبع فضیلت و مکرمت کسب کردهام، اندکی از بسیار را بازگو کنم ». [پرتوی از خورشید/4]

................................................................

٭ حضرت آیةالله شهید سیدمحمدباقر صدر

«در وجود امام خمینی ذوب شوید. همانگونه که او در اهداف الهی و اسلامی خود ذوب گردید». [زندگینامه شهید آیةالله صدر/20]

................................................................

٭شهید مظلوم آیةالله دکتر بهشتی

امام در میان فقهای گرانقدر عالم تشیع یکی از ویژگیهایش همین چند بُعدی بودن است. از نظر وسعت نظر، امام هم فلسفه، هم عرفان، هم فقه، هم اصول، هم حدیث، هم قرآن، همه اینها در دوران خودسازی خود را ساخته و پرداخته و چند رشته از اینها را سالها در قم تدریس فرموده، به همین دلیل خیلی باز و وسیع مینگرد». [یاد یار/64]

................................................................

٭ شهید محراب آیةالله سیداسدالله مدنی

وقتـــــــــی مرجعـــــــــی چون حضــــــرت آیـــــــةاللهالعظمــــــی خمینــــــی روحیلهالفدا وجود دارد ما باید همه مروج چنین مرجعی باشیم. امام هر فرمانی بدهند باید بدون چون و چرا آن را اطاعت کنیم، حتی اگر به ضرر جانمان هم باشد». [یادواره شهید مدنی/49- 50]

................................................................

٭ شهید محراب آیةالله دستغیب

«واجب است در هر دورهای مسلمین دور یکمحور باشند، یک رهبر الهی داشته باشند. در زمان غیبت مهـــدی(عج) فقیــــــه عــــــادل زمــــــان و امروز حضرت آیةاللهالعظمی امـــام خمینی (رهبر) است و هرکسی در مقابل او ایستاد، قانون خدا را شکسته است. ولایتفقیه؛ یعنــــــی حکـــــــــومت خـــــــــدا، حکـــــــــومت رســـولخدا، رسولخـــدا ولایت کــــــرد سرپرستـــی کـــرد، لشکرکشی کرد و تمام امور مسلمین را به عهده داشت، حال امام هم دنباله آن را گرفتهاند، بزرگترین گناه یک قوم که دارای یک رهبر الهی است، مخالفت با این رهبر است و بزرگترین عبادت جهت آن قوم اطاعت از چنین رهبری است و بزرگترین دام شیطان جدایی ملت مسلمان از رهبر الهی است.

[یادواره شهید محراب (دستغیب) و یارانش/21]

................................................................

٭ شهید محراب آیةالله صدوقی

اگر رهبریهای داهیانه آن حضرت نمیبود دشمنان انقلاب خاصه آمریکای مکار و خیانت پیشه میتوانستند به مقاصد شوم و استعماری خود نایل آیند. شکر خدا را که با توجهات و عنایات خود امام را برای رهبری امت اسلامی و نجات مسلمین از حجت سلطه استعمار و استثمار بیگانگان برای ما حفظ فرمود. [پرتوی از خورشید/4]

................................................................

٭ شهید محراب آیةالله اشرفی اصفهانی

«کسی که در تمام عمرش یک ترک اولایی از او صادر نشده امام امت است، امروز خداوند به ما لطف کرده که نهتنها یک رهبر، بلکه مجتهد جامعالشرایط اعلم و افقه و اورع به ما عنایت کرده وظیفه ما همه این است که باید از ایشان تبعیت کنیم. در زمان غیبت (امام زمان) مانند امام امت ما دیگر ندیدهایم کسی را، امام امت نظیر ندارد.

[یاد یار/64 و پرتوی از خورشید/5]

................................................................

٭ آیةالله العظمی جوادی آملی

حضرت امام خمینی نوآوریهای فرهنگی و فکری فراوانی داشت که در سایه آنها رهبری را تصاحب نموده و قافله دلها را تسخیر کرد. امام راحل در نهان و نهاد خود دو کار را انجام داد؛ یعنی همه خواستهها را بر قرآن درونی عرضه کرد، آنگاه عاقل شد و از نظر کارهای بیرونی نیز سعی کرد که فرشتهخوی شود. ایمان و علم و اخلاص و صداقت و مجاهدت و شجاعت و عظمت و نورانیت و... منحصر به فردشان همگان را بر این باور استوار ساخته که دیگران را نمیشود با امام خمینی مقایسه کرد. [امام خمینی در بیان و بنان حضرت آیةالله جوادی آملی/ 37 و 107]

..............................................................

٭ آیةالله هاشمی رفسنجانی

من در طول دوران طلبگى و تحصیل و تحقیقم با شخصیتى مثل امام برخورد نکردم که مجهز به آشنایى با عمق مسایل اسلام باشد؛ جهان را از طریق فلسفه به خوبى بشناسد؛ خدا را از طریق عرفان ناظر ببیند؛ با مبانى عقیدتى اسلامى کاملاً مجتهدانه و عالمانه و از طریق بحثهاى کلامى برخورد کند و با معارف اسلامى هم در ابعاد فقهى و هم در ابعاد اخلاقى آن از طریق علم اصول، فقه و اخلاق ارتباط داشته باشند. این سطح دانش که در همه اینها در سطح اجتهاد صاحبنظر بودند، حفظى و متعلق به دیگران نبود، تقلید نکردند و وابسته به دیگران نبودند. تفکرى بوده که خود ایشان به آن رسیدند و روى آن ایستادگى کردند و زندگى خود را نیز با تفکراتشان تطبیق دادند. پس اسلامشناسى به معناى وسیع از عقاید تا اخلاقیّات و خداشناسى و از مبدأ تا معاد، مهمترین زمینه فکرى و روحى اندوختههاى شخصیتى ایشان بوده که براى کارها و شناختهاى بعدى مبناست.

منبع: امام خمینى به  روایت آیةالله هاشمى رفسنجانى


خروج
جمعه ٢٧ فروردين ١٤٠٠
جستجوی وب
کانال تلگرام
با افق حوزه به روز باشید
با
کانال تلگرام