*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی >  ویژه‌نامه‌ها > افق پارسایی > افق پارسایی5 


افق پارسایی5 شماره خبر: ٣٤٣٠٢٢ ١٢:٤١ - 1393/03/11    ارسال به دوست نسخه چاپي


بُهت و حیرت شهید مطهری از قاطعیت رهبر کبیر انقلاب اسلامی


خطیب شهیر مرحوم حجةالاسلام والمسلمین محمدتقی فلسفی در خاطرات خویش نقل کرده است: در مدت اقامت امام در پاریس، افراد زیادی از ایران به پاریس رفتند. از جمله آن‌ها، مرحوم آقای مطهری بود. ایشان قبل از رفتن، به منزل ما آمد و گفت: شما پیامی برای آقا (امام) دارید؟ دو سه موضوع بود که ...


خطیب شهیر مرحوم حجةالاسلام والمسلمین محمدتقی فلسفی در خاطرات خویش نقل کرده است: در مدت اقامت امام در پاریس، افراد زیادی از ایران به پاریس رفتند. از جمله آنها، مرحوم آقای مطهری بود. ایشان قبل از رفتن، به منزل ما آمد و گفت: شما پیامی برای آقا (امام) دارید؟ دو سه موضوع بود که من به طور خصوصی تذکر دادم. بعد ایشان خداحافظی کرد و رفت. وقتی مرحوم مطهری برگشت، به دیدن ایشان رفتم؛ آنهم وقتی که کسی نبود. تقریباً اول شب بود.

موضوعاتی را که گفته بودم، ایشان به امام گفته و جواب هم گرفته بودند. ولی دیدم آقای مطهری میگوید: آقا! من مبهوت هستم! گفتم: چرا؟ گفت: تصمیمی که امام گرفته، با اینهمه نظامیهای تا دندان مسلح، با آنهمه حمایتهای آمریکا و انگلستان و فرانسه، نتیجه چه خواهد شد؟ آیا واقعاً این تصمیم برای ما موفقیت پیش میآورد؟

ایشان میگفت: به امام گفتم: آقا! خطر خیلی مهم است، خودتان را چطور میبینید؟ امام فرمود: علیالتحقیق پیروزیم!

شهید مطهری میگفت: یک روحانی غیر از یک کاسب است که این حرف را بزند. دیدم از یکطرف امام خمینی است، عظمت دارد و من نمیتوانم از ایشان بپرسم چرا پیروزیم؟ ولی پرسیدم: آیا به محضر امام عصر شرفیاب شدید و ایشان این خبر را داده است؟ امام نفی و اثبات نکرد و فقط گفت: قطعاً پیروزیم. گفتم: الهامی به شما شده است؟ گفت: قطعاً پیروزیم! از هر دری که من وارد شدم، ایشان نگفت که واقعیت چیست، ولی همچنان با قاطعیت میگفت: پیروزیم؛ و اعتنا به اینهمه تانک و توپ و نظامی و غیره نکنید، علیالتحقیق پیروزی با ماست.

شهید مطهری با حال بُهت این سخنان را به من گفت؛ و خود متحیر بود. میگفت: من نفهمیدم امام از چه منشأ و منبعی به این حقیقت رسیده است.

خوب! کسی که اینقدر مطمئن و قوی صحبت میکند، دیگر رعب و وحشت از آمریکا و غیره و بستن و کشتن ندارد. او یکچنین انسانی بود. این انسان نیرومند الهی، در موقعی که از اسارت خارج شد و از تبعید ترکیه به نجف رفت، شاید همانموقع آن الهامات به وی شده بود. لذا چندسال بعد شروع به تدریس ولایت فقیه کرد. آقایان مجتهدین دیگر درسشان کتاب صلاة، کتاب زکات، کتاب حج و غیره بود؛ اما ایشان درسشان ولایت فقیه بود. بعد هم قلم برداشتند و کتاب ولایت فقیه را نوشتند.

(خاطرات مرحوم فلسفی، ص430)


خروج
جمعه ٢٧ فروردين ١٤٠٠
جستجوی وب
کانال تلگرام
با افق حوزه به روز باشید
با
کانال تلگرام