*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی >  ویژه‌نامه‌ها > افق پارسایی > افق پارسایی5 


افق پارسایی5 شماره خبر: ٣٤٣٠١٧ ١٢:١١ - 1393/03/11    ارسال به دوست نسخه چاپي


تــوصیــــه‌هــــایی به جــــوانــــــــــان


جوانان ننشینند که گَرد پیرى سر و روى آنان را سفید کند. در پیرى کار از کار گذشته است. تا جوانید فکر کنید، (و) نگذارید پیر و فرسوده شوید. قلب جوان لطیف و ملکوتى است و انگیزه‌هاى فساد در آن ضعیف مى‌باشد؛ لیکن هرچه سن بالا رود، ریشه گناه در قلب قوى‌تر و محکم‌تر مى‌گردد؛ تا جایى که کندن آن از دل ممکن نیست.


٭ روح لطیف و ملکوتى جوان

جوانان ننشینند که گَرد پیرى سر و روى آنان را سفید کند. در پیرى کار از کار گذشته است. تا جوانید فکر کنید، (و) نگذارید پیر و فرسوده شوید. قلب جوان لطیف و ملکوتى است و انگیزههاى فساد در آن ضعیف مىباشد؛ لیکن هرچه سن بالا رود، ریشه گناه در قلب قوىتر و محکمتر مىگردد؛ تا جایى که کندن آن از دل ممکن نیست.

٭ گام آغازین تربیت

جوانها جدیدالعهد هستند به ملکوت عالم و نفوسشان پاکتر است و هرچه بالاتر روند، اگر مجاهده نکنند و تحت تربیت واقع نشوند، هر قدمى که به بالا بردارند و هر مقدارى که از سنشان بگذرد، بعیدتر مىشوند از ملکوت اعلا و کدورت اذهانشان بیشتر مىشود و لهذا تربیتها باید از اول باشد.

٭ سفارشات شیخ جلیل ما

شیخ جلیل ما و عارف بزرگوار، آقاى شاهآبادى روحىفداه فرمودند: که تا قواى جوانى و نشاط آن باقى است، بهتر مىتوان قیام کرد در مقابل مفاسد اخلاقى و خوبتر مىتوان وظایف انسانیه را انجام داد. مگذارید این قوا از دست برود و روزگار پیرى پیش آید که موفق شدن در آن حال مشکل است و بر فرض موفق شدن، زحمت اصلاح خیلى زیاد است. (چهلحدیث/امام خمینى/111)

٭ خودتان را نصیحت کنید

السامع احدالمغتابین. (پیامبراکرم مىفرمایند: المستمع احدالمُغتابین؛ شنونده غیبت یکى از غیبتکنندگان است. مهجةالبیضاء/5/260) اینجور نیست که او غیبت مىکند. منى هم که گوش مىکنم احدالمغتابین هستم. نگذارید که این مفسدهها پیدا بشود؛ خودتان را نصیحت کنید. (صحیفه نور/22/6، بیانات امام در جمع علماى اعلام در نجف اشرف)

٭ یکتا موعظه خدا

یکتا موعظه خدا را با دل و جان بشنو، با تمام توان بپذیر و در آن خط سیر نما.

قل انما اعظکم بواحدة ان تقوموا لله مثنى و فرادى. (سباء/46)

بگو، به یک سخن پندتان دهم (و آن) اینکه دوتن و دوتن و تکتک براى خدا قیام کنید.

میزان در اول سیر، قیام لله است؛ هم در کارهاى شخصى و انفرادى و هم در فعالیتهاى اجتماعى. سعى کن در این قدم اول موفق شوى که در روزگار جوانى آسانتر و موفقیتآمیزتر است. (نقطه عطف، امام خمینى/ ص16-18)

٭ بهار توبه

بهار توبه، ایام جوانى است که بار گناهان کمتر و کدورت قلبى و ظلمت باطنى ناقصتر و شرایط توبه سهلتر و آسانتر است. انسان در پیرى حرص و طمع و حب مال و جاه و طول املش بیشتر است. و این مجرب است و حدیث شریف نبوى (پیامبراسلام فرمود: فرزند آدم پیر مىشود و دو چیز با او مىماند: حرص و آرزو. خصال، صدوق/1/73) شاهد بر آن است.

٭ دوستان وارسته و متعهد

از وصیتهای من که در آستان مرگ و نفسهای آخر را میکشم به تو که از نعمت جوانی برخورداری، آن است که معاشران خود و دوستان خویش را از اشخاص وارسته و متعهد و متوجه به معنویات و آنکه به حب دنیا و زخارف آن گرایش ندارند و از مال و منال به اندازه کفایت و حد متعارف پا بیرون نمیگذارند و مجالس و محافلشان آلوده به گناه نیست و از اخلاق کریمه برخوردارند، انتخاب کن که تأثیر معاشرت در دو طرف صلاح و فساد اجتنابناپذیر است. (شرح چهلحدیث/499)

٭ فرصت را از دست مده

جوان میتواند به آسانی نسبی خود را از شر نفس اماره رها سازد و به معنویات گرایش پیدا کند. در جلسات موعظه و اخلاق آنقدر که جوانان تحت تأثیر واقع میشوند. پیران نمیشوند جوانان متوجه باشند و گول وسوسههای نفسانی و شیطانی را نخورند. پسرم! فرصت را از دست مده و در جوانی خود را اصلاح کن. (نامههای عرفانی/90-89)

٭ در ملکوت پرواز کنید

در جوانی تهذیب نفس، بسیار اسهل است از ایام پیری و ضعف که قدرت از دست میرود و ریشه اخلاق فاسده که اصلش از حب دنیا و نفس است، استحکام پیدا میکند و تصفیه و تهذیب بسیار مشکل میشود. تا جوانی در دست تو است کوشش کن در عمل و در تهذیب قلب و در شکستن اقفال و رفع حجب که هزاران جوان که به افق ملکوت نزدیکترند موفق میشوند و یک پیر موفق نمیشود قید و بندها و اقفال شیطانی اگر در جوانی غفلت از آنها شود، هر روز که از عمر بگذرد، ریشهدارتر و قویتر میشوند.

 (نامههای عرفانی/63)


+


خروج
جمعه ٢٧ فروردين ١٤٠٠
جستجوی وب
کانال تلگرام
با افق حوزه به روز باشید
با
کانال تلگرام