*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی >  ویژه‌نامه‌ها > افق پارسایی > افق پارسایی 11 


افق پارسایی 11 شماره خبر: ٣٨٤٥٧٩ ١٥:٣٦ - 1395/08/04   آیةالله‌العظمی‌ سبحانیآیةالله‌العظمی‌ سبحانی ارسال به دوست نسخه چاپي


آیةالله‌العظمی‌ سبحانیآیةالله‌العظمی‌ سبحانی

با تنبلی هیچ دانشی حاصل نخواهد شد


طلاب و فضلا باید کارهای جانبی را کم کرده و به درس و بحث خود داشته باشند، رادیو گوش دادن، تماشای تلویزیون، پیگیری مباحث و مسایل سیاسی، جزء مسایل جانبی است. ....

 

طلاب و فضلا باید کارهای جانبی را کم کرده و به درس و بحث خود داشته باشند، رادیو گوش دادن، تماشای تلویزیون، پیگیری مباحث و مسایل سیاسی، جزء مسایل جانبی است.

طلاب باید در شبانهروز حداقل هشت ساعت مطالعه مفید داشته باشند. تحصیل، تدریس، مطالعه و نوشتن، زمینهساز رشد علمی انسان است و اگر این اشتغالات علمی وجود نداشته باشد، موفقیتی حاصل نخواهد شد. دیگر اینکه تقریرات دروس گذشتگان را با دقت بیشتر بخوانید.

طلاب باید بدانند که درس را برای هدایت دیگران میخوانند و اگر از این مقوله استفاده نکنند درس خواندن فایدهای ندارد.

هنگامی که آیةاللهالعظمی بروجردی به آیةاللهالعظمی خوانساری پیشنهاد دادند که امام جماعت یکی از مساجد تهران شود، ایشان در حد آیات عظام حجت و صدر بود، اما دستور آیةاللهالعظمی بروجردی را اجابت کرد. آیةاللهالعظمی خوانساری در جواب منتقدین نیز گفت: بر من واجب است که دستور مجتهد جامعالشرایط را اطاعت کنم و این بهخوبی نشاندهنده احساس مسئولیت آن بزرگوار در امر تبلیغ بود.

سختکوشی برای طلبه امری حیاتی است و امروزه با بهرهگیری از یک سیدی نمیتوان آن سختکوشی را محقق کرد. باید طلاب را تشویق کنیم تا به مسایل مشکل بپردازند و تنها در این صورت است که رشد خواهند کرد وگرنه با تنبلی هیچ دانشی حاصل نخواهد شد.

طلبه باید خود را از مردم مستغنی بداند و تمام تلاش خود را در راه حق انجام دهد. نظام پرداخت باید بهگونهای باشد که بر غنای طلاب و عزت نفس ایشان آسیب نرساند چراکه انسان بدون عزت نمیتواند در جامعهاش اثرگذار باشد. کار استاد تنها القای مطالب به ذهن طلبه نیست، بلکه باید ببیند که این طلبه بعد از چهار سال که پیش او درس خوانده، چه مقدار از علوم را فرا گرفته است. در قدیم که تعداد شاگردان کمتر بود، این نظارت بیشتر انجام میشد اما اکنون با ازدیاد طلاب و قلت اساتید روبروییم و به این دلیل این اشراف بسیار کم شده است.

منبع: سایت مباحثات

Normal 0 false false false EN-US X-NONE AR-SA


خروج
دوشنبه ١٦ تير ١٣٩٩
جستجوی وب
کانال تلگرام
با افق حوزه به روز باشید
با
کانال تلگرام