*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی >  ویژه‌نامه‌ها > افق پارسایی > افق پارسایی 11 


افق پارسایی 11 شماره خبر: ٣٨٤٥٧٧ ١٥:٢١ - 1395/08/04   امام خمینی قدس‌سره  ارسال به دوست نسخه چاپي


امام خمینی قدس‌سره

چه کنیم تا علم حجاب نشود؟


میزان در علم حصول مفهومات کلیه و اصطلاحات علمیه نیست بلکه میزان آن رفع حجب از چشم بصیرت نفس است و فتح باب معرفت‌الله است و علم حقیقی آن است که چراغ هدایت ملکوت و صراط مستقیم تقرب حق و دار کرامت او باشد. ....


علم حقیقی

میزان در علم حصول مفهومات کلیه و اصطلاحات علمیه نیست بلکه میزان آن رفع حجب از چشم بصیرت نفس است و فتح باب معرفتالله است و علم حقیقی آن است که چراغ هدایت ملکوت و صراط مستقیم تقرب حق و دار کرامت او باشد.

منبع: شرح چهل حدیث/373

علم و عمل نافع

بدان که هر علم و عملی که انسان را از هواهای نفسانی و صفات ابلیس دورکند و از سرکشیهای نفس بکاهد آن عمل نافع الهی و عمل صالح مطلوب است و به عکس هر علم و عملی که در انسان عجب و سرکشی ایجاد کند یا دست کم از صفات نفسانیه و رذائل شیطانیه انسان را مبرا نکند، آن علم و عمل از روی تصرف شیطان و نفس اماره است؛ و میزان در سیر و سلوک حق و باطل، قدم نفس و حق است و علامت آنرا از ثمراتش باید دریافت.

منبع: شرح حدیث جنود عقل و جهل/339

علم و عروج نامتناهی

علم تنها، اثر ندارد؛ بلکه گاهی مضر است. عمل بدون علم بی‏نتیجه است. علم و عمل دو بالی است که انسان را به مقام انسانیت می‏رساند. علم به همه شئون و عمل -عمل نفسانی، عمل جسمانی، عمل عقلانی-انسان را به مراتب انسانیت می‏رساند. امید است که شما آقایان در خلال تحصیل، توجه به این مطلب داشته باشید که در مدرسه‏ها منزه کنید خودتان را از تعلقات دنیا. تمام گرفتاریهای بشر از این تعلقات است.

عزیزان من! توجه داشته باشید که در جُند الهی وارد باشید. درس خواندن تنها، انسان را در جند الهی وارد نمی‏کند.

علم تنها -خصوصاً علمهای قانونی- رسمی، انسان را به مراتب انسانیت نمی‏رساند؛ باید باشد، لکن در جنب آن باید توجه به غیب باشد. درس را برای خدا بخوانید. از صفر شروع کردید؛ و امیدوارم تا غیرمتناهی بروید؛ و بروید تا برسید به آنجا که غیر از خدا کسی را نبینید، همه چیز را از او ببینید، همه کس را جلوه او بدانید. اگر همچو تربیتی در انسانها واقع بشود، انسانها الهی می‏شوند.

انسان الهی جنگ و زور ندارد؛ جنگ و جدال ندارد. همه جنگ و جدالهایی که واقع می‏شود، برای این است که توجه به طبیعت است. جنگهایی که در اسلام وارد شده است، برای اینکه اینها را از ظلمات به نور وارد کنند. جنگهای اسلامی جنگهای رژیمهای دیگر نیست. اینها از ظلمات به ظلمات دیگر وارد می‏کنند! از ظلمت به ظلمات وارد می‏کنند. انبیا علیهم‌السلام می‏خواهند از ظلمات اینها را به نور وارد کنند.

منبع: صحیفه امام خمینی/۸/۲۶۹

تقویت قوای روحانی

هر قدمی که برای تحصیل علم برمیدارید، قدمی هم برای کوبیدن خواستههای نفسانی، تقویت قوای روحانی، کسب مکارم اخلاق، تحصیل معنویات و تقوا بردارید... اگر انسان خباثت را از نهادش بیرون نکند، هرچه درس بخواند نهتنها فایدهای بر آن مترتب نمیشود بلکه ضررها دارد. علم وقتی در این مرکز پلید وارد شد، شاخ و برگ خبیث به بار آورده، شجره خبیثه میشود. هرچه این مفاهیم در قلب سیاه و غیر مهذب انباشته گردد، حجاب زیادتر میشود در نفسی که مهذب نشده، علم حجاب ظلمانی است: «العلم هو الحجاب الاکبر» لذا شرّ عالم فاسد برای اسلام از همه شرور خطرناکتر و بیشتر است.

منبع: جهاد اکبر/18

Normal 0 false false false EN-US X-NONE AR-SA


خروج
دوشنبه ١٦ تير ١٣٩٩
جستجوی وب
کانال تلگرام
با افق حوزه به روز باشید
با
کانال تلگرام