*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی >  ویژه‌نامه‌ها > افق پارسایی > افق پارسایی 11 


افق پارسایی 11 شماره خبر: ٣٨٤٥٧٥ ١٥:١١ - 1395/08/04   اهمیت مسئله تربیت و اخلاق مقام معظم رهبری ارسال به دوست نسخه چاپي


اهمیت مسئله تربیت و اخلاق مقام معظم رهبری

اهمیت مسئله تربیت و اخلاق


مسئله تربیت و اخلاق از دو بعد برای ما مهم است: یکی بعد درون‌حوزه‌ای؛ ما بالأخره می‌خواهیم روحانی باشیم، می‌خواهیم مبلغ باشیم. بایستی اخلاق درستی داشته باشیم. ....

مسئله تربیت و اخلاق از دو بعد برای ما مهم است: یکی بعد درونحوزهای؛ ما بالأخره میخواهیم روحانی باشیم، میخواهیم مبلغ باشیم. بایستی اخلاق درستی داشته باشیم.

دوم، وجه برونحوزهای است؛ تصرف قلمروهای بسیار وسیعی است که ما جز با آشنایی و آگاهی با مبانی تربیتی و اخلاقی نمیتوانیم اینها را تصرف کنیم.

ببینید، در کشور یک مزرعه وسیع سراسری پرمحصولی وجود دارد به نام آموزش و پرورش. ما اگر توی تلویزیون هم صحبت کنیم، اگر آن مستمع پای منبر ما در تلویزیون بنشیند، مگر چقدر مستمع داریم؟ اما آموزش و پرورش هر سال به شکل میلیونی مستمع پیدا میکند، مستمع ماندگاری که دوازده سال با آموزش و پرورش همراه است. از این کانالکشی بهتر؟ این کانال سیراب کردن دلها و ذهنها اینجور در آموزش و پرورش متمرکز است.

ما در آموزش و پرورش چقدر سهم داریم؟ باید گفت هیچ. اینکه حالا یک روحانیای برود در یک مدرسهای نماز جماعتی برپا کند یا صحبتی بکند، اصلاً چیزی نیست؛ این هیچ است، هیچ محض است.

اگر ما در داخل حوزه رشته تعلیم و تربیت داشته باشیم، در زمینهی تعلیم و تربیت متخصص تربیت کنیم؛ بحث اخلاق و تعلیم و تربیت در حوزه جدی گرفته شود، آنوقت حوزه علمیه و روحانیت میتواند آموزش و پرورش را عرصه حضور خودش قرار دهد. نه اینکه ما برویم بشویم وزیر آموزش و پرورش؛ این اصلاً کارساز نیست. بحث آموزش و پرورش، کتاب درسی است و ساختن معلم، تربیت معلم، تربیت دینی معلم و تولید کتابهای دینی و کتابهای غیردینی؛ یعنی کتاب فیزیک یا کتاب ریاضیات هم میتواند درس توحید بدهد، میتواند انسانها را بیدین کند؛ هم میتواند توحید و تدین و تعبد را به دانشآموز القا کند، هم میتواند او را بیدین کند، به مبدأ و معاد بیاعتنا کند.

بیانات در دیدار جمعی از اساتید و فضلا و طلاب نخبه حوزه علمیه قم؛ 02/08/1389

 

Normal 0 false false false EN-US X-NONE AR-SA


خروج
دوشنبه ١٦ تير ١٣٩٩
جستجوی وب
کانال تلگرام
با افق حوزه به روز باشید
با
کانال تلگرام