*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی >  ویژه‌نامه‌ها > افق پارسایی > افق پارسایی 11 


افق پارسایی 11 شماره خبر: ٣٨٤٥٥٨ ١٣:٢٨ - 1395/08/04   آیةالله‌العظمی‌نوری همدانیآیةالله‌العظمی‌نوری همدانی ارسال به دوست نسخه چاپي


آیةالله‌العظمی‌نوری همدانیآیةالله‌العظمی‌نوری همدانی

طلاب در فراگیری علم و تهذیب همت قوی داشته باشند


▪ هیچ شغلی از شغل طلبگی پر فضیلت‌تر و پربرکت تر طرح نيست و اولین قدم در زندگی طلبگی اخلاص است و در این راه باید دارای همت بلند بود تا بتوان به توفیقات عالی دست پیدا کرد. طلاب باید با اخلاص کامل، ادامه‌دهنده راه شیخ مفید‌ها و شیخ طوسی‌ها باشند. کسانی که اخلاص نداشته باشند، هرچه بیشتر درس بخوانند، بیشتر به خود بزرگ بینی و غرور می‌رسند و در نهایت هم از دین خدا فاصله خواهند گرفت. ....


هیچ شغلی از شغل طلبگی پر فضیلتتر و پربرکت تر طرح نيست و اولین قدم در زندگی طلبگی اخلاص است و در این راه باید دارای همت بلند بود تا بتوان به توفیقات عالی دست پیدا کرد. طلاب باید با اخلاص کامل، ادامهدهنده راه شیخ مفیدها و شیخ طوسیها باشند. کسانی که اخلاص نداشته باشند، هرچه بیشتر درس بخوانند، بیشتر به خود بزرگ بینی و غرور میرسند و در نهایت هم از دین خدا فاصله خواهند گرفت.

طلاب باید در فراگیری علم همت قوی داشته باشند و نباید در عرصه کسب علم کوتاهی کنند؛ چون شناساندن و تفقه در دین اولین وظیفه هر طلبه میباشد و این امر نیازمند همت بلند و اراده قاطع است، چراکه جامعه ما نیازمند فقیه است تا هدایت شود؛ امام قدس‌سره از اینکه فقیه و مجاهد و عالم بودند توانستند در سطح جهانی نقشپذیری داشته باشند.

بعد از تاریخ ائمه علیهم‌السلام هیچ تاریخی مانند تاریخ علمای بزرگ آموزنده و تأثیرگذار نیست و لازم است طلاب با مطالعه دقیق شرح حال بزرگان دینی از زندگی آنان درس بگیرند.

علم فقه جایگاه رفیعی دارد و در روایات آمده است که «اگر خداوند بخواهد بالاترین خیر و صلاح را به کسی نصیب کند او را فقیه در دین قرار میدهد». آنچه میتواند قدرت اسلام را نشان دهد، فقیه است. فقها بالاترین تأثیرگذاری را در جامعه دارند. یک فقیه میتواند به یک قلم و در یک سطر مصرف کردن دخانیات را محاربه با امام زمان عجل‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشریف بیان کند، این سخن فقیه استعمار انگلستان و استبداد داخلی را منکوب کرد و به همه فهماند که این مملکت، مملکت امام زمان بوده و مردم تابع امام زمان عجل‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشریف و مراجع هستند.

  ما طلبهها باید بسیار منظم باشیم، مردم باید نظم را از طلبهها بیاموزند؛ طلبهای که نماز شب خود را با نظم نخواند توفیق پیدا نمیکند. همانطور که علمای پیش از ما تأکید کردهاند، طلاب باید نماز شب خود را با نظم بخوانند و سحرخیز باشند و بر آنها لازم است تا حداقل یک ساعت قبلاز نماز صبح بیدار باشند؛ چراکه این امور لازمه نورانی شدن دل است و تا دل نورانی نباشد، خداوند به انسان علمی نمیدهد.

انس و ارتباط قلبی با امام عصر عجل‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشریف از الزامات طلبگی است؛ لذا طلاب باید به وظایف خود در عرصه سربازی امام زمان عجل‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشریف بهخوبی عمل کنند و همیشه خود را سرباز لشکر امام عصر عجل‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشریف بدانید و خواندن روزانه دعای عهد و زیارت آل یاسین صدقه برای امام زمان عجل‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشریف دهند را فراموش نکنند و اگر زیارت میکنند به نیابت از ایشان باشد.

Normal 0 false false false EN-US X-NONE AR-SA


خروج
دوشنبه ١٦ تير ١٣٩٩
جستجوی وب
کانال تلگرام
با افق حوزه به روز باشید
با
کانال تلگرام