*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی >  ویژه‌نامه‌ها > افق پارسایی > افق پارسایی 11 


افق پارسایی 11 شماره خبر: ٣٨٤٥٥٥ ١٣:٢٢ - 1395/08/04   آیةالله‌العظمی‌ گلپایگانی قدس‌سره از مکتب تا مرجعیت ارسال به دوست نسخه چاپي


آیةالله‌العظمی‌ گلپایگانی قدس‌سره از مکتب تا مرجعیت

آیةالله‌العظمی‌ گلپایگانی قدس‌سره از مکتب تا مرجعیت


از پسر عموی آیةالله‌العظمی‌ گلپایگانی‌ قدس‌سره نقل شده است که: در سنین کودکی باهم به مکتب می‌رفتیم من برای کوتاه شدن راه از میان کشتزارها می‌گذشتم و هرچه به ایشان اصرار می‌کردم که شما هم به‌دنبال من بیایید او نمی‌پذیرفت و می‌گفت: شاید صاحبان آن‌ها راضی نباشند و لذا دیرتر از ما به مکتب می‌رسید و مورد اعتراض معلم قرار می‌گرفت و او هم علت دیر رسیدنش را نمی‌گفت. .......


از پسر عموی آیةاللهالعظمی گلپایگانی قدس‌سره نقل شده است که: در سنین کودکی باهم به مکتب میرفتیم من برای کوتاه شدن راه از میان کشتزارها میگذشتم و هرچه به ایشان اصرار میکردم که شما هم بهدنبال من بیایید او نمیپذیرفت و میگفت: شاید صاحبان آنها راضی نباشند و لذا دیرتر از ما به مکتب میرسید و مورد اعتراض معلم قرار میگرفت و او هم علت دیر رسیدنش را نمیگفت.

آری!آیةاللهالعظمی گلپایگانی قدس‌سره در سن 9 سالگی پدر را نیز از دست دادند، و پساز سپری ساختن دوران کودکی و پشت سر نهادن تحصیلات مکتبی شوق فراگیری علوم اسلامی شرری به جانشان برانگیخت که دیگر درنگ را جایز ندیده و بدون فوت وقت محضر یکی از دانشمندان گوکد از توابع گلپایگان، مرحوم آخوند ملا محمدتقی گوکدی را مغتنم شمرده و نزد وی همراه با فرزند استاد به خواندن نصابالصیبان میپرداختند... پساز آن برای ادامه تحصیل راهی گلپایگان شده و نزد علمای آن شهر ادامه تحصیل دادند.

خود ایشان فرمودهاند که این دوران زمان سختی و ابتلائات مختلف بود، از یک سو پدرم را از دست داده بودم و از سوی دیگر گرانی شدید مرا و بستگان را تحت فشار قرار داده بود، عصر جمعه مقداری نان محلی برداشته و پیاده روانه گلپایگان میشدم و در منزل خویشان میماندم و در طول هفته درس میخواندم و عصر چهارشنبه به سوی گوکد مراجعت میکردم...

پساز خواندن سطوح بود که آوازه حوزه علمیه اراک و مؤسس آن، مرحوم آیةاللهالعظمی حائری در همهجا طنینافکن شد و ایشان با یک دنیا شور و شوق در اوایل سال 1336ق که نوزده ساله بودند بهسوی اراک حرکت کرد و در مدرسه آقاضیاء عراقی قدس‌سره به فراگرفتن دانش اسلامی پرداختند.

حضرت آیةالله گلپایگانی پساز فراگیری سطوح عالیه در سال 1337 در درس مرحوم حاج شیخ عبدالکریم حائری مشرف شدند و با مهاجرت مرحوم حائری به قم در سال 1340ق و انتقال حوزه علمیه بدین شهر و دعوت مخصوص استاد از شاگرد سختکوش خود، ایشان نیز به قم مشرف گردیده و در مدرسه فیضیه ساکن شدند.

استاد، با مشاهده نبوغ و استعداد و فهم و هوش شاگرد تیزبین خود به او بسیار علاقهمند شده و او را جزو حواریین اصحاب خود قرار داده و توجه مخصوص به او نشان میدادند.

از خطیب شهیر مرحوم حجةالاسلام والمسلمین انصاری نقل شده است: زمانی اراکیها آمده بودند و از مرحوم آقای حائری درخواست میکردند که حضرت آیةالله‌‌ گلپایگانی را برای اداره امور دینی و تأسیس حوزه علمیه به اراک اعزام نمایند، اما در جوابشان فرموده بود: من میخواهم او را آقای دنیا کنم، شما میخواهید او را آقای اراک کنید؟!

حضرت آیةالله گلپایگانی خود میفرمودند: ایامی که در حجره بودم کسالتی پیدا کردم، مرحوم حاج شیخ از منزل خودشان جوشانده درست کرده و برای من در حجره آوردند و برای من بیش از دیگران شهریه میدادند.

آیةالله آقای حاج شیخ مرتضی اردکانی (صاحب غنیةالطالب فی شرحالمکاسب) نقل کرده است: مرحوم حاج شیخ (آیةاللهالعظمی حاج شیخ عبدالکریم حایری یزدی قدس‌سره ) با پدرم آشنایی کامل داشته و به همین جهت نسبت به من نیز لطف داشتند. روزی در حضورشان بودم که دو سید جوان وارد شدند و آقا نسبت به آن دو سید بسیار احترام نمود. وقتی آن دو رفتند، از ایشان پرسیدم: اینها چه کسانی بودند؟ فرمودند: اینها دو نفر مجتهد عادل میباشند، یکی آقا سیداحمد خوانساری و دیگری آقا سیدمحمدرضا گلپایگانی میباشد. کوشش در امر تحصیل و شدت علاقه استاد باعث شد که ایشان را جزو اصحاب استفتاء خود قرار دهند...

آیةاللهالعظمی گلپایگانی در سفر چند ماهه خویش به نجف اشرف در جلسات درس اساتید بزرگ نجف شرکت نمودند و در همین مدت کوتاه مورد علاقه اساتید گرانقدر آن حوزه قویم قرار گرفته و توجه ایشان را به خود جلب کردند بهطوری که مرحوم آیةاللهالعظمی حاج سیدابوالحسن اصفهانی قدس‌سره به مرحوم حاج میرزا مهدی بروجردی گفته بودند: «این آقا از نوابغ فقه است» و از ایشان خواسته بودند که در وسیلةالنجاة نظر افکند و مواردی که نیاز به اصلاح دارد تذکر دهد. و این اوج مقام علمی ایشان را میرساند.

منبع: روزنامه جمهوری اسلامی در اولین سالروز رحلت آیةاللهالعظمی گلپایگانی

Normal 0 false false false EN-US X-NONE AR-SA


خروج
دوشنبه ١٦ تير ١٣٩٩
جستجوی وب
کانال تلگرام
با افق حوزه به روز باشید
با
کانال تلگرام