*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی > اخبار افق 
اخبار > حوزه علمیه و سازمان دیانت باید راه‌های علمی مبارزه با اسلام‌هراسی را بگشایند


بین الملل, بین الملل, بین‌الملل شماره خبر: ٤٠٧٤٧٥ ١٢:٤١ - 1398/03/21   حوزه علمیه و سازمان دیانت باید راه‌های علمی مبارزه با اسلام‌هراسی را بگشاینددر دیداری با رئیس سازمان دیانت ترکیه عنوان شد ارسال به دوست نسخه چاپي


حوزه علمیه و سازمان دیانت باید راه‌های علمی مبارزه با اسلام‌هراسی را بگشاینددر دیداری با رئیس سازمان دیانت ترکیه عنوان شد

حوزه علمیه و سازمان دیانت باید راه‌های علمی مبارزه با اسلام‌هراسی را بگشایند


برای این‌که بهانه‌ای برای کسانی که به‌دنبال اسلام‌هراسی هستند،‌ ندهیم، باید ایران و ترکیه به‌صورت مستمر با یکدیگر ارتباط داشته باشند و راه‌های علمی مبارزه با این پدیده را از راه گفت‌وگو با دیگر ادیان باز کنند...


به گزارش خبرگزاری حوزه، حجتالاسلام والمسلمین سیدابوالحسن نواب رئیس دانشگاه ادیان و مذاهب در سفری به ، با دکتر علی ارباش رئیس سازمان دیانت ترکیه دیدار و گفتوگو کرد.

دکتر علی ارباش در ابتدای این دیدار ضمن خوشآمدگویی و ابراز خوشحالی از این دیدار، گفت: با دوستانی از ایران همچون آیتالله اراکی، آیتالله قمی، آیتالله قاضیعسکر و دکتر ابراهیمی ترکمان تا کنون دیدارهای مفیدی داشتهام که امیدوارم این مذاکرات تبدیل به تفاهمنامه شود.

در ادامه حجتالاسلام والمسلمین سیدابوالحسن نواب رئیس دانشگاه ادیان و مذاهب، ضمن ابراز خوشحالی از این دیدار، گفت: من به ترکیه بسیار علاقه دارم و مدت طولانی در قم تاریخ عثمانی و ترکیه جدید را تدریس کردهام. بنده بیشاز پنجاه بار از ترکیه دیدار کردهام و آخرین دیدارم ماه قبل از مناطق شرقی ترکیه بوده است. روابط ما با ترکیه بسیار فعال است و مؤسسهای بهنام مدرسه اسلامی هنر داریم که در آن نیز، ارتباطات خوبی بین ایران و ترکیه برقرار است.

رئیس دانشگاه ادیان و مذاهب در ادامه ضمن ابلاغ سلام رهبر معظم انقلاب اسلامی و حجتالاسلام والمسلمین قمی نماینده رهبر انقلاب در امور بینالملل، گفت: پیشاز این مقرر شده بود، کمیتهای از سوی دو طرف در سطوح بالا برای همکاریهای عمیق تشکیل شود که امیدواریم این کمیته بهزودی شروع به کار کند.

وی همچنین گفت: امروز مسلمانان جهان با یک چالش بزرگ مواجه هستند که دشمن هم درباره آن تلاش بسیاری میکند و این مشکل، «اسلامهراسی» است. باید برای این مشکل، چارهای اندیشید. باید یک هماهنگی صورت گیرد.

رئیس دانشگاه ادیان و مذاهب تأکید کرد: حوزه علمیه قم، سازمان دیانت ترکیه و الازهر مصر باید با یکدیگر همکاری کنند تا راههای علمی مبارزه با اسلامهراسی را از راه گفتوگو با ادیان جهان باز کنند. من در جمع جهانی بوداییها به عنوان تنها غیربودایی شرکت و میزان تأثیرگذاری رهبر بوداییهای میانمار را احساس کردم. من به او گفتم که ما درگیریهای میان مسلمانان و بوداییها را به حساب دین بودا نمیگذاریم. این درگیری، درگیری مسلمانان و بوداییها نیست. آنچه در میانمار اتفاق میافتد، یک مسئله قومی، منطقهای و محلی است. بوداییها مشکل سرزمین دارند و از یک طرف هم روهینگیاییها از بنگلادش به آنجا مهاجرت کردهاند. این قبیل مشکلات در همه جای دنیا هست.

حجتالاسلام والمسلمین نواب افزود: ما باید در مجامع جهانی حضور داشته باشیم و مشکل اسلامهراسی را حل کنیم. ما صدها گفتوگوی اسلام و مسیحیت را در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی داشتهایم. ما از شما پیشنهاد و راهحل میخواهیم. آیا شما گفتوگوی بین ادیان را قبول دارید؟

در ادامه دکتر علی ارباش هم گفت: همواره باید مراودات را برای اتحاد بیشتر مسلمانان و برابری و محبت قلبی آنان بیشتر کنیم. دو کشور بزرگ منطقه یعنی ترکیه و ایران، بهدلیل روابط تاریخی دارای ریشههای مستحکمی هستند. ما بهخصوص برای آموزش صحیح دین به جوانان و ایجاد برابری و اتحاد و دوری از افراطگرایی باید الگوی دیگر کشورهای جهان باشیم. برای اینکه بهانهای برای کسانی که به دنبال اسلامهراسی هستند، ندهیم باید ایران و ترکیه به صورت مستمر با یکدیگر ارتباط داشته باشند.

وی همچنین گفت: ما باید بدون فوت وقت کمیتهای مشترک که مقدمات آن پیشتر فراهم شده است، ایجاد کنیم. رفتارهای آمریکا در ارتباط با مسائل حساسی مثل فلسطین و انتقال پایتخت اسرائیل به قدس، مورد قبول ما مسلمانان نیست و ما باید برای مقابله با این تحرکات اقداماتی را انجام دهیم. بهصورت مستمر در کشورهای اسلامی درگیریهایی وجود دارد و خون مسلمانان ریخته میشود. باید کاری کنیم که جلوی این کارها گرفته شود.

حجتالاسلام والمسلمین نواب نیز در خصوص گفتوگوی ادیان برای حل مسئله اسلامهراسی، گفت: دانشگاه ادیان و مذاهب میتواند برای شما در خصوص ادیانی همچون اسلام، مسیحیت، زرتشت، بودا و سایر ادیان، نیرو تربیت کند. قبلاز کار دانشگاهی، میتوانیم برای شما دورههای موقت شیعه‌‌شناسی برگزار کنیم. استادان یهودی، مسیحی، بودایی و هندو برای تدریس به دانشگاه ما میآیند. همچنین ما به زبانهای ترکی استانبولی، چینی و هندی استادانی برای تدریس مبارزه با افراطگرایی داریم. ما شیعه و سنی بودن را مانع نمیدانیم و از این مرز عبور کردهایم و معتقدیم بحث شیعه و سنی بحث درون خانواده است و اکنون از سطح گفتوگوی بین ادیان ابراهیمی نیز عبور کردهایم و با ادیان آسیایی گفتوگو میکنیم. استادان آشنا با زبانهای عبری و سانسکریت داریم و تمام مشکلات اینچنینی را در دانشکده زبان و فرهنگ ملل دانشگاه حل کردهایم.


خروج
يکشنبه ٢٨ مهر ١٣٩٨
کانال تلگرام
با افق حوزه به روز باشید
با
کانال تلگرام
آخرین شماره

  ویژه نامه گام دوم (دفتر اول)

 

ویژه نامه در مسیر نفر (2)


ویژه نامه ی اربعین (2)

ویژه نامه بهجت عارفان

 

ویژه نامه ی حکیم الهی

 


 
حکمت ناب
مجموعه درسهای اخلاقی
آیت الله انصاری شیرازی قدس سره

 
 
رسم پارسایی
مجموعه درسهای اخلاقی
آیت الله اشتهاردی قدس سره

افق حوزه|اخبار افق|سرمقاله|در محضر نور|اخلاق در حوزه|عطر يار|سخن بزرگان|فرزانگان|رواق شهیدان|اخبار کوتاه حوزه|اخبار کوتاه ایران|اخبار کوتاه جهان|بین الملل|مقاله|مصاحبه|همگام با مدارس و مراکز|با شما|گزارش تصویری|افق خانواده|پاسخ استاد